70-lecie OSP, odpust parafialny i poświęcenie nowego obiektu mostowego - Jaworki świętują

Fot. AS 2016.06.28 22:37 / news / czytano 3511 / opinie 0

Poświęcenie mostu na Grajcarku, suma odpustowa, 70-lecie OSP Jaworki - niedziela 26 czerwca była w Jaworkach bardzo uroczysta.

Poświęcenia mostu, który został wybudowany kilka miesięcy wcześniej na potoku Grajcarek, dokonali ks.ks. Tadeusz Wojciechowski i Zygmunt Frączek. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą, senator RP Jan Hamerski, przedstawiciele firmy LOG – Bud, która most wybudowała, i mieszkańcy Jaworek. Sołtys wsi Bożena Solecka podkreśliła, że: - Jaworczanie są wdzięczni za ten nowy obiekt. Było to ryzyko, podejmować się tego zadania, ale powstały most jest piękny i funkcjonalny, z czego się bardzo cieszymy.

Przed godziną 11.00 wszyscy w uroczystym szyku udali się do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach, gdzie została odprawiona msza odpustowa z udziałem strażaków. Podczas homilii ks. Frączek gratulował jaworczańskim fajermanom jubileuszu i podkreślał ich zasługi w niesieniu bezinteresownej pomocy innym ludziom. Po mszy na placu przy remizie OSP w centrum Jaworek odbył się apel, podczas którego uczczono 70-lecie jaworczańskiej OSP.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście w tym: st.kpt. Piotr Domalewski - zastępca komendanta powiatowego PSP w Nowym Targu, Łucja Rak - prezes Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, władze samorządowe, politycy, delegacje zaprzyjaźnionych z Jaworkami jednostek OSP ze Słowacji z miejscowości Slowenska Wieś i Spiska Sobota, sponsorzy i sympatycy jaworczańskiej OSP oraz licznie zgromadzeni strażacy.

Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Edward Siarka przysłał na tę okoliczność stosowny list gratulacyjny. Dowódcą uroczystości był druh Wojciech Mastalski - komendant Miejsko-Gminny SP w Szczawnicy, zaś w roli prowadzącego i konferansjera wystąpił Piotr Gąsienica. Prezes OSP Jaworki Władysław Krzyśko przywitał wszystkich zebranych, a druh Robert Gondek odczytał historię jaworczańskiej jednostki:

- OSP w Jaworkach powstała w 1946 roku. Jej założycielem był Józef Gąsienica. Kolejni jej byli komendanci to m.in. Franciszek Pietrzyński i Michał Skalniak - relacjonował Gondek. Mówił też o wyposażeniu bojowym jednostki oraz o budynku remizy, którym obecnie jednostka sama zarządza.

Wszyscy goście, którzy przemawiali podczas jubileuszu, wspominali osobę, która przez lata stała się twarzą i duszą jaworczańskiej OSP, mianowicie niedawno zmarłego Jana Krzyśko, społecznika i przyjaciela wielu. Podziękowania za jego wieloletnią pracę składali na ręce małżonki Jana - Marii. Krzyśko pośmiertnie otrzymał medal im. Jana Chomicza. Jubileusz 70-lecia stał się dla straży okazją do przyznania odznak i wyróżnień, medali honorowych, za wysługę lat jak i za zasługi dla pożarnictwa. Doceniono też jaworczańską "młodzieżówkę". Całość uroczystości swoją grą uświetniała tego dnia orkiestra dęta OSP ze Szczawnicy.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij