Święto szkoły z patronem księdzem profesorem Józefem Tischnerem

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.05.22 15:27 / news / czytano 2263 / opinie 0

Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy należące do Rodziny Szkół Tischnerowskich świętowało dzisiaj dziewiątą rocznicę nadania szkole imienia - ks. prof. Józefa Tischnera.

Zanim zaproszeni goście i cała społeczność szkolna znaleźli się w murach szkoły najpierw zgromadzili się na Mszy św. w kościele parafialnym w Szczawnicy. Uroczystości szkolne rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. 

Następnie Sebastian Walosczyk dyrektor gimnazjum przywitał zaproszonych gości: Kazimierza Tischnera brata księdza profesora, Grzegorza Niezgodę burmistrza Szczawnicy, Kazimierza Zachwieję przewodniczącego Rady Miejskiej, Elżbietę Wiercioch prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy wraz z współpracownikami, dyrektorów szkół ze Szczawnicy i Krościenka n.D a także szkolną Radę Rodziców, pedagogów i młodzież.

Po obejrzeniu części artystycznej w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej, przygotowanej przez nauczycieli gimnazjum Katarzynę Ciesielkę, Danutę Urban, Jadwigę Zachwieję przyszedł czas na podziękowania i gratulacje. Kazimierz Tichner przekazał na ręce dyrektora książkę pt." Tischner. Podróż" - wydaną w maju br. opowiadającą o księdzu Tischnerze, jego życiu, pełną anegdot wypominanych przez jego rodzinę, znajomych, przyjaciół i współpracowników. Druga książka trafiła do Anny Szczepanik, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie, która co roku przygotowuje młodzież do konkursu Tischerowski ślady.

Brat księdza Tichnera w swoim wystąpieniu mówił o przemijaniu i śmierci. Zaznaczył, że mimo tego, że ciało brata znajduje się na cmentarzu w Łopusznej to jego duch jest dzisiaj w Szczawnicy. Dziękował za pamięć i tak jak rok wcześniej mówił do zgromadzonych o miłości, dzisiaj odniósł się do szacunku wobec drugiego człowieka. Kończąc, skierował do zebranych kilka humorystycznych uwag, które wprowadziły w luźną atmosferę spotkania.

Słowa podziękowania i gratulacje społeczność szkolna otrzymała także od burmistrza Szczawnicy, członków Związku Podhalan, dyrektor Pienińskiej Szkoły Zawodowej oraz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Szczawnicy.

Uroczystość była okazją do wręczenia dyplomów i nagród uczniom za szczególne osiągnięcia sportowe i dydaktyczne. Na zakończenie na gimnazjalistów czekał konkurs literacki przygotowany przez szkolną bibliotekę. Po części oficjalnej można było smakować specjałów przygotowanych przez Radę Rodziców oraz Pieniński Oddział Związku Podhalan.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij