Sytuacja powodziowa stabilizuje się, najgorzej jest w Gminie Krościenko n/D, najmniej ucierpiała Gmina Czorsztyn

Fot. Zdzisław Soliwoda, Dorota Wasielak 2014.05.16 11:11 / news / czytano 5032 / opinie 1

Na rzekach i potokach nadal przekroczone są stany alarmowe, jednak ich poziom nie rośnie. W Szczawnicy strażacy do północy interweniowali 90 razy. Wydano 6 tys. worków ze 120 tonami piasku.

- Wody w Grajcarku i innych potokach na terenie Miasta i Gminy opadły. Mieszkańcy nadal porządkują piwnice i posesje. Sytuacja wydaje się być ustabilizowana – mówi Tomasz Hurkała Sekretarz MiG Szczawnica. Oprócz interwencji Ochotniczych Straży Pożarnych do północy Zespół Zarządzania Kryzysowego odnotował ponad 40 zgłoszeń wymagających użycia ciężkiego sprzętu budowlanego.

W Gminie Krościenko n/D sytuacja jest dużo gorsza. Poniszczone drogi, podmyte mostki, przepusty, podtopione domy, zalane obydwa place zabaw na bulwarach w Krościenku n/D, osuwiska ziemi. - Już dzisiaj na 100% możemy stwierdzić, że sytuacja w gminie jest dużo gorsza niż w roku 2010. W teren wyjechała specjalna komisja urzędników, by ocenić stan zniszczeń. Cały czas napływają do nas kolejne sygnały od mieszkańców – zaznacza Krystyna Kubik z krościeńskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ponadto z powodu wody w kotłowni nie pracuje Publiczne Gimnazjum a także Szkoła Podstawowa w Krościenku n/D. Woda wdarła się również do piwnicy Ośrodka Zdrowia. Jak podkreśla Krystyna Kubik: - Wstępnie możemy stwierdzić, że najmocniej ucierpiały sołectwa Krośnica, Kąty, Grywałd oraz Krościenko-Zawodzie, tam duże zniszczenia są na ulicy Jarek.

- W Gminie Łapsze Niżne obecna sytuacja się stabilizuje. Trwają prace wypompowywania wody z zalanych piwnic zarówno z budynków użyteczności publicznej jak i budynków prywatnych. Zmniejszył się stan wody na potokach na terenie gminy – informuje Gminny Zespół Zarządzania Przeciwpowodziowego.

Najmniejsze zniszczenia póki co odnotowano w Gminie Czorsztyn. Są podtopione drogi, zalane piwnice, powalonych kilka drzew. W nocy osunęła się ziemia na drogę do Sromowiec Niżnych. W tej chwili jest już przejezdna, a błoto usunięte. - Najbardziej obawiam się o główne ujęcia wody w Kluszkowcach i Maniowach. Prawdopodobnie zniszczone są złoża na których zatrzymuje się żwir, kamienie itd. Do ujęcia wody w Maniowach nie mamy póki co dojazdu, ponieważ znajduje się ona w lesie a drogą płynie cały czas woda – mówi Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w Ochotnicy Dolnej nie działała całą noc łączność telefoniczna. Nadal nie można skontaktować się z żadnym pracownikiem Urzędu Gminy. Nie ma informacji o sytuacji w gminie.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda, Dorota Wasielak
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Stradamus2014.05.16 11:05
Co na to ZEW NIEDZICA ?.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij