Szczawnica: Odnowiono pomnik na Przysłopie

Fot. 2019.12.10 19:42 / news / czytano 340 / opinie 0

Zakończyły się prace związane z odnowieniem i wyremontowaniem pomnika na Przysłopie (Beskid Śląski), który upamiętnia śmierć pięciu partyzantów z oddziału Armii Krajowej „Wilk” dowodzonego przez por. Krystyna Więckowskiego ps. „Zawisza”.

- Na prace pozyskana została bezzwrotna dotacja od Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 8 000,00 zł. Pomnik powstał w roku 1947 z inicjatywy żołnierzy z oddziału Wilka. Celem projektu była ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa historycznego, a także pełniejsze udostępnienie historycznych obiektów. Celem bezpośrednim projektu było uratowanie przed zniszczeniem historycznego pomnika, który upamiętnia ważne wydarzenie historyczne. Pozwala on poznawać naszą tożsamość ale przede wszystkim historię. Obecnie w miejscu gdzie stoi pomnik odbywają się uroczystości miejskie oraz państwowe. Zachowanie tego miejsca pamięci w dobrym stanie pozwoli przekazać historię kolejnym pokoleniom - mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.

W ramach prac wykonano remont pomnika polegający na uzupełnieniu ubytków kamiennych, spoin, odczyszczeniu kamienia, wymieniono jedną płytę upamiętniającą, wykonano nowy krzyż. Wykonano remont ogrodzenia oraz remont schodów zewnętrznych prowadzących do pomnika.
Autor: Oprac. red.
Źródło: FB Grzegorza Niezgody
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij