Szczawnica nie odda karetki

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.31 13:56 / news / czytano 2739 / opinie 6

Szczawniccy radni protestują przeciwko planom Wojewody Małopolskiego o przeniesieniu od kwietnia br. Zespołu Ratownictwa Medycznego ze Szczawnicy do Krościenka n/D.

Zarząd Powiatu Nowotarskiego o planach Jerzego Millera dotyczących planu działania Państwowego Systemu Medycznego dowiedział się pod koniec roku. Ani samorząd powiatowy, ani szczawnicki nie akceptuje tej decyzji. 

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy Kazimierz Zachwieja odczytał rezolucję, która skierowana zostanie w najbliższym czasie do Wojewody Małopolskiego. 

Czytamy w niej: „ Przeniesienie Zespołu Ratownictwa Medycznego do Krościenka doprowadzi do obniżenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców a także licznie przebywających na terenie pienińskiego Uzdrowiska turystów i kuracjuszy. W Szczawnicy jako miejscowości o charakterze uzdrowiskowo-turystycznej zlokalizowane są budynki sanatoryjne, liczne domy wczasowe i pensjonaty oraz kilkaset budynków prywatnych świadczących usługi noclegowe dla grup niezorganizowanych. Przy tak rozwiniętej bazie noclegowej w Szczawnicy, przyjmuje ona jednorazowo około 10 tys. osób nie licząc tych korzystających z jednodniowych pobytów. Przypominamy, że liczba mieszkańców Miasta i Gminy Szczawnica to prawie 7,5 tys. osób, ponadto jest stacją końcową spływu przełomem Dunajca, z którego rocznie korzysta około 250 tys. turystów. Od początku działania pogotowia na naszym terenie więc od 1959 roku gmina i mieszkańcy dołożyli do stałej poprawy warunków lokalowych, unowocześnienia wyposażenia diagnostyczno-medycznego oraz zwiększenia taboru transportu sanitarnego. Społecznymi siłami w latach 70-tych rozbudowana istniejącą bazę o sześć pomieszczeń, a latach 80-tych o dalsze sześć ze zbiórek społecznych i poparcie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Zakupiono m.in. EKG, RTG, USG oraz trzy karetki. Powyższe społeczne poparcie wynikało z przekonania i konieczności pomocy swojej placówce, służącej dla wielu chorych z terenu Szczawnicy i okolic. Miasto Szczawnica partycypowało corocznie w kosztach utrzymania pogotowia poprzez pokrywanie m.in. kosztów remontów, czynszów, energii, całkowitego zwolnienia z podatków środków transportowych. Obecny zespół wyjazdowy stacjonuje w pomieszczeniach po byłym pogotowiu na podstawie umowy nieodpłatnie użyczenia łącznie z wszystkimi mediami. Umowa użyczenia obejmuje pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej 75,45 m2 oraz garażu o powierzchni 39, 21 m2. Wobec powyższego, Rada Miejska w Szczawnicy wyraża swój niepokój i sprzeciw oraz apeluje do Wojewody Małopolskiego o zrewidowanie przedmiotowej decyzji i wzięcie pod uwagę stanowiska lokalnej społeczności MiG Szczawnica. Nie zgodzimy się nigdy z przedmiotowym traktowaniem mieszkańców i przebywających turystów i gości a tym samym z obniżeniem standardów opieki medycznej.”

Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnicy Kazimierz Zachwieja przypomniał poprzednią decyzję wojewody dotyczącą przeniesienia dyspozytorni karetki z Nowego Targu do Tarnowa. Skutkowało to tym, że karetka wysyłana była pod zły adres i przyjeżdżała niejednokrotnie z dużym opóźnieniem. - Teraz kolejnym etapem jest przeniesienie tej już istniejącej do Krościenka. Nie możemy pozostawać bierni w tym temacie, bo to oznaczałoby naszą zgodę. A nie taka jest nasza rola – podkreśla Zachwieja. 

Starosta Nowotarski Krzysztof Faber także neguje pomysł wojewody. Jego zdaniem, przeniesienie Zespołu Ratownictwa Medycznego do Krościenka nie skróci czasu dojazdu karetki do miejscowości najdalej oddalonych takich jak np. Ochotnica Górna. Zdaniem Fabera najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie jeszcze jednego, dodatkowego punktu stacjonarnego w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie w okresie letnim jest dużo większy ruch turystyczny.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

strazak2014.03.05 21:03
popieram tu chodzi miedzy innymi o czas dojazdu do innych miejscowosci. nikt nie robi tego zlosliwie.
Szczawniczanin2014.02.01 16:02
I wyszło szydło z worka - karetka jest Szczawniczan - zawsze tak było, wszystko dla nich. To jest powód dlaczego Krościenko się od nich odłączyło. Dla nich uzdrowisko , a dla Krościenka mieszalnia gówien na Połaci i postój szmbowozów na rynku - tak łańcuskom załatwiali.
szczawniczanin2014.02.01 11:02
To sobie załatwcie swoją karetkę w Krościenku i innych miejscowościach... Piszcie pisma do Wojewody kto wam broni?... Każdy ma do tego prawo płacąc ogromne podatki na NFZ! Ale co to znaczy żeby zabierać jednej miejscowości i dawać drugiej! Bez przesady...Dobrze, że ma kto bronić Szczawnickiej karetki... Mam nadzieję, że Pan Kazimierz się nie podda..
Kierowca karetki2014.02.01 10:02
Dlaczego Szczawnica ma oddać "karetkę" - przecież wymienia jatylko na Policje - więc jaki ból ? W Krościenku , Ochotnicy i Tylmanowej mamy takie samo prawo do bezpieczeństwa jak w Szczawnicy.
Bardzo dobrze2014.01.31 21:01
Czy mieszkańcy wielkiego miasta Szczawnicy nie widzą że to decyzja ze wszech miar prawidłowa? Z logistycznego punktu widzenia Krościenko jest lepszym punktem wypadowym niż Szczawnica. Skorzystają na tym mieszkańcy wszystkich okolicznych gmin. Samolubni Szczawniczanie najwyraźniej zapominają że ich ukochane miasto leży na uboczu a w przypadku pogotowia każda minuta jest cenna.
krościeńcznin2014.01.31 18:01
No tak wy nam karetkę a my wam radiowóz:) sprawiedliwie
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij