Szczawnica: Sporu o ośrodek zdrowia ciąg dalszy - pominięta przychodnia Eskulap wystosowała list

Fot. 2016.04.21 15:25 / news / czytano 2573 / opinie 0

"Niezmiernie dziwi nas i boli całkowite pomijanie, zarówno medialne, jak i w wyrażanych przez władze Szczawnicy i Zarząd Uzdrowiska opiniach, faktu istnienia na rynku szczawnickim działającej przy ul. Jana Wiktora 17a przychodni NZOZ „Eskulap” S.C. nieprzerwanie od 2005roku!"  - napisali autorzy listu wysłanego do naszej redakcji.

List, który otrzymaliśmy nawiązuje do wcześniejszych artykułów, które w ostatnim czasie publikował Pieniński Portal Informacyjny Niezgoda: Budowa ośrodka zdrowia jest podyktowana potrzebą społeczną a nie chęcią zarabiania oraz Uzdrowisko Szczawnica S.A kontra burmistrz Niezgoda - spór o ośrodek zdrowia

W liście czytamy:

W br. na łamach portali internetowych można było przeczytać informacje na temat sporu o potrzebę istnienia dwóch ośrodków zdrowia na terenie Szczawnicy; jednego, który ma powstać z inicjatywy szczawnickiego samorządu jako Pienińskie Centrum Medyczne - inwestycji, która ma być realizowana przez Sanatorium Budowlani w Szczawnicy i administrowana przez spółkę powołaną przez Miasto i Gminę Szczawnica oraz drugiego  - planowanego w willi „Temida” w centrum Szczawnicy przez zarząd Uzdrowiska Szczawnica S.A.

Niezmiernie dziwi nas i boli całkowite pomijanie, zarówno medialne, jak i w wyrażanych przez władze Szczawnicy i Zarząd Uzdrowiska opiniach, faktu istnienia na rynku szczawnickim działającej przy ul. Jana Wiktora 17a przychodni NZOZ „Eskulap” S.C. nieprzerwalnie od 2005roku! Nasza przychodnia cały czas funkcjonuje i świadczy usługi POZ i usługi ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (reumatologii i ginekologii) dla ponad 5,5 tys. mieszkańców Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek. W roku 2015 udzielono u nas 22 546 porad, w tym 20 168  - porad lekarskich i 2 378 – pielęgniarskich. Udzielamy więc statystycznie około 1880 porad miesięcznie!!!

Pragniemy dodać, że nie ma obecnie żadnej współpracy między władzami Miasta i Gminy Szczawnica, a nami, a wszelkie prośby dotyczące doraźnej współpracy są pomijane. Dla przykładu, 17 grudnia 2013 roku, podczas obfitych opadów śniegu, poprosiliśmy o pomoc w odśnieżeniu dojazdu do przychodni. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to obowiązek gminy, ponieważ droga dojazdowa nie należy do miasta, ale dla dobra pacjentów korzystających z ww. placówki,  by ułatwić mieszkańcom dotarcie do lekarza, można było przecież podjąć się tego zadania. Otrzymaliśmy jednak  odpowiedź negatywną i to wysłaną dopiero 10 stycznia 2014r. czyli po przeszło trzech tygodniach zimy.

Co prawda przez półtora roku (w roku 2010 i 2011) Rada Miejska przyznawała pewne kwoty z budżetu miasta na profilaktykę pomocną w wykrywaniu nowotworów u mieszkańców, ale ta współpraca skończyła się w 2011 roku. Kolejnej dotacji na badania dla mieszkańców Rada Miejska już nie przyznała. A pragniemy wyjaśnić, że ani nasi lekarze, ani przychodnia nie miała z tego tytułu żadnych korzyści finansowych. Pieniądze z UMiG przelewane były bezpośrednio dla wykonawców badań, a my tylko służyliśmy lokalem, by szczawniczanie mogli na miejscu poddać się badaniom. Tego typu działań mogłoby być więcej, jak np. dzieje się to w innych gminach w związku z profilaktyką raka szyjki macicy u młodych dziewcząt czy ze szczepieniami ochronnymi w sezonie zachorowań na grypę. Chętnie podjęlibyśmy się tych zadań, gdyby tylko z budżetu miejskiego przeznaczono na ten cel odpowiednie dotacje. A wiadomo, że zabezpieczenie podstawowej opieki zdrowotnej należy do zadań własnych gminy. Wiemy, że pewne środki z budżetu miejskiego są przeznaczone na opiekę stomatologiczną dla dzieci i młodzieży, oraz zakup okularów korekcyjnych dla dzieci i bardzo dobrze, ale chcemy też zwrócić uwagę, że to nie są jedyne problemy zdrowotne w mieście. Tylko w gestii Urzędu Miasta leży zwracanie się do Urzędu Marszałkowskiego o pozyskanie dodatkowych środków na profilaktykę i można by było – dla dobra mieszkańców - bardziej się o to postarać.

Teraz zadajemy sobie pytanie, czy jest potrzeba powoływania kolejnej placówki zajmującej się POZ, gdy jedna już istnieje? Jaką gwarancję daje Urząd Miasta na bezpłatne leczenie dla mieszkańców Szczawnicy? Czy Narodowy Fundusz Zdrowia podpisze kontrakt ze nowym świadczeniodawcą? Czynsz, który Miasto będzie płacić właścicielowi nowej przychodni ma wynosić 30 tys. zł na miesiąc. Tylko połowa tej kwoty, przeznaczona na świadczenia zdrowotne dla pacjentów, takie jak szczepienia ochronne, profilaktyka nowotworowa itp., byłaby ogromną korzyścią dla mieszkańców.

Zdajemy sobie sprawę, że w dobie gospodarki wolnorynkowej każdy pacjent ma prawo dokonania wyboru, gdzie chciałby się leczyć. Wiemy też, że nigdy 100% pacjentów nie będzie zadowolonych z jednej placówki, niemniej pragniemy dodać, że przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontrola naszej przychodni wypadła bez zarzutu i otrzymaliśmy bardzo dobrą ocenę.

Udawanie, że nie istniejemy i pomijanie nas przy jakichkolwiek rozmowach o współpracy uważamy więc za głęboko krzywdzące i niesprawiedliwe.

Z poważaniem
lek. Małgorzata Klimczak
lek. Krystian Kwaśniowski

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij