Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku przy kwaterze ofiar I wojny światowej

Fot. Zdzisław Soliwoda 2014.11.11 15:00 / news / czytano 4544 / opinie 1

11 listopada delegacja uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II w Krościenku n.D. zgromadziła się na miejscowym cmentarzu przy kwaterze nr 377 aby tradycyjnie, jak co roku zapalić znicze i złożyć wiązankę kwiatów. To tradycja krościeńskiego gimnazjum podtrzymywana nieprzerwanie od 13 lat.

Kwatera nr 377 stanowi najbardziej wyrazisty ślad I wojny światowej w Krościenku. Dyrektor szkoły Krzysztof Koper opowiedział uczniom o Wielkiej Wojnie oraz przebiegu jej największych bitew na froncie wschodnim: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r. Uczniowie poznali krótką historię kwatery nr 377 na krościeńskim cmentarzu parafialnym. Spoczywają tam trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli w pobliżu naszej miejscowości pomiędzy 1914 a 1916 r.

Data 11 XI godzina 11.00 jest kluczowa dla dziejów Europy. To dokładna rocznica wejścia w życie Rozejmu w Compiègne, kończącego I wojnę światową. Kres Wielkiej Wojny okazał się dobrze wykorzystaną przez Polaków szansą na odzyskanie niepodległości. Choć dzień 11 listopada jest dla Polaków radosnym świętem, jednak młodzież naszego krościeńskiego gimnazjum tradycyjnie jak co roku odwiedza grób kryjący ofiary ofiary wojny, aby symbolicznie  wyrazić szacunek wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Kroscieńczanin2014.11.11 18:11
Widząc jak "świętuje" się na demonstracji w Warszawie (awantury, pobicia) to cieszę się że u nas obchodzi się święto z szacunkiem
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij