Wędrówka do źródeł oscypka - Redyk Karpacki w Ochotnicy Dolnej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.04 15:03 / news / czytano 4768 / opinie 0

Gmina Ochotnica Dolna do wtorku 6. sierpnia bedzie na trasie Redyku Karpackiego 2013. Wczoraj w Wiejskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja nt. Tradycji i kultury wsi Ochotnica oraz Szlaku Kultury Wołoskiej. Spotkaniu towarzyszyły liczne występy sceniczne. 

Międzynarodowy Projekt Kulturowy to tradycyjna wędrówka pasterzy z owcami przez tereny państw karpackich Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech. Redyk Karpacki organizowany jest dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty.  

Gmina Ochotnica Dolna będzie na trasie redyku do najbliższego wtorku. Wczoraj przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej podczas oficjalnego otwarcia imprezy plenerowej otwarta została wystawa i galeria karpackiego szlaku wędrówki owiec wraz z mapami i planszami terenowymi. Koncepcja stworzenia Szlaku Kultury Wołoskiej zrodziła się w WOK w Ochotnicy Górnej przy wsparciu miejscowego Oddziału Związku Podhalan oraz środowisk akademickich krakowskich uczelni. Materiały zebrane zostały w latach 2007-2008 w oparciu o działalność Lokalnej Grupy Działania "Gorce-Pieniny" w ramach projektu Leader +. Do teraz projekt ten rozwija się dzięki współpracy Górali Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i  Niskiego. W otwarciu uczestniczyli m.in.; Kazimierz Konopka Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Starostwa Powiatu Nowotarskiego, Jan Hamerski Radny Województwa Małopolskiego i Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, Michał Janerko Komendant Komisariatu Policji w Krościenku n/D.   

W części plenerowej na  scenie wystąpił Zespół Regionalny działający przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej a po nim dziecięcy zespół "Zasadnioki" z folklorem łącko-kamienickim oraz kapela "Bystrzoniec". Dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu Baśniowej Kapeli Doroty i Adama Szafraniec z Jerzmanowic pt. "Opowieści z Rusinowej Polany", które było ilustracją codziennej pracy pasterzy a akcja opowieści rozgrywała się w Tatrach na Rusinowej Polanie.

W dalszej części na scenie zaprezentowały się Zespoły Regionalne z Dursztyna, Ochotnicy Górnej i Tylmanowej. Imprezę uświetnił wspólny koncert Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka i Orkiestry Dętej OSP w Ochotnicy Dolnej. Orkiestra z Łącka powstała w 1946 roku w Czerńcu przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Założycielem orkiestry był Tadeusz Moryto, ówczesny działacz kultury i organista w kościele parafialnym w Łącku. Od roku 1988 do chwili obecnej orkiestrą dyryguje dr mjr Stanisław Strączek, pod jego batutą orkiestra osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny i należy do najlepszych amatorskich orkiestr Małopolski. Na zakończenie na scenie wystąpił Góralski Kabaret Truteń.

Imprezie towarzyszył pokaz wyrobu oscypka i buncu bacy Jarosława Buczka, degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej oraz Odziały Związku Podhalan z Tylmanowej i Ochotnicy Dolnej. Organizatorami imprezy była Gmina Ochotnica Dolna oraz Wiejskie Ośrodki Kultury działające na terenie gminy. Spotkanie "Wędrówka do źródeł Oscypka" prowadził Stanisław Sularz członek Góralskiego Kabaretu Truteń.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij