Wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem na terenie powiatu nowotarskiego - policja apeluje

Fot. 2020.08.05 18:07 / news / czytano 1123 / opinie 0

Niepokojąco wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem na terenie powiatu nowotarskiego. Na Podhale przyjeżdżają turyści z całej Polski. Nieprzestrzeganie zachowania dystansu społecznego – 1,5 metra i obowiązku zakrywania nosa i ust w wyznaczonych miejscach i okolicznościach, może narazić na rozprzestrzenianie się wirusa i zakażenie.  

Policja apeluje do turystów i wszystkich mieszkańców o stosowanie się do wciąż obowiązujących przepisów dotyczących zachowania dystansu społecznego i obowiązku zakrywania nosa i ust w wyznaczonych miejscach.

Policjanci kontrolują stosowanie się do obostrzeń, obowiązku zachowania dystansu, zasłaniania nosa i ust, a także podróżujących komunikacją zbiorową, gdzie zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe. Wzmożone zostaną również kontrole sklepów wielkopowierzchniowych i tych mniejszych.

PRZYPOMINAMY!
1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi

Wyłączeni z tego obowiązku są:
 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
 • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
 • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
 • osoby, które zasłaniają usta i nos.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
 • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
 • w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
 • podczas przebywania w lesie,
 • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. W mszy lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń. Na cmentarzu nie ma ograniczeń, co do liczby uczestników. Obowiązuje zasada: 1,5 metra dystansu albo obowiązek zakrywania ust i nosa.

TEATRY, OPERY I KINA

W instytucjach kultury takich jak: teatry, kina, sale koncertowe, galerie i salony wystawiennicze trzeba zakrywać usta i nos.  Obowiązuje tu również określony reżim sanitarny.

Będzie można uczestniczyć np. w koncertach organizowanych na świeżym powietrzu (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Przy czym liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kw. Zniesiony zostaje limit 150 osób, ale zachowane muszą być zasady dystansu społecznego.

Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia?fbclid=IwAR0GaPocYMj8yHJbdNqqGKzkmo2xDQFWTy8jnVos0VWE155BnPgu99w0eGI
Autor: Oprac. red.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij