Zebrali się, żeby po góralsku powspominać tych co odeszli

Fot. Agnieszka Stopka 2016.11.07 18:45 / news / czytano 2099 / opinie 0

W dniu 6 listopada w remizie OSP w Szczawnicy odbyły się XVI Szczawnickie Zaduszki - wieczór pełen wspomnień zorganizowany przez górali pienińskich, przede wszystkim przez członków Zespołu im. Jana Malinowskiego.

Jak co roku podczas Zaduszek w remizie zgromadziło się wielu szczawniczan. Chwile pełne zadumy poprzedziło jednak inne wydarzenie. Mianowicie Jan Malinowski "Matruniok", kolekcjoner starych góralskich sprzętów i pasjonata pienińskich pamiątek otrzymał z rąk Anieli Krupczyńskiej, kierowniczki Zespołu im. Jana Malinowskiego, gratulacje i podziękowania za wsparcie, jakiego udziela zespołowi. W ramach laudacji padły takie słowa: "Spotkać ludzi, którzy tak samo czują jak my i tak samo odbierają świat, to największe szczęście na ziemi". Przypomnijmy, że pełna zaangażowania, charytatywna praca pana Jana na rzecz pienińskiej kultury została w trwającym właśnie Roku Szalayowskim doceniona także przez władze miasta. We wrześniu Malinowski otrzymał Medal im. Józefa Szalaya.

Następnie w remizie jak co roku rozpoczął się tradycyjny zaduszkowy wieczór. W programie słowno-muzycznym wystąpili wspólnie członkowie Zespołu im. Jana Malinowskiego, orkiestra dęta działająca przy OSP Szczawnica, kapela góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, członkowie Związku Podhalan ze Szczawnicy. Wyliczano osoby, które zmarły w ciągu ostatniego roku a także innych ludzi, szczególnie ważnych dla kultury i społeczności szczawnickiej: założyciela uzdrowiska Józefa Szalaya, członków rodziny Stadnickich, Jana Malinowskiego autora sztuki pt. "Wesele Góralskie", Henryka Sienkiewicza, który Szczawnicę odwiedzał, i inne słynne postacie w tym św. Jana Pawła II. Wspomnienie zmarłych przeplatano wierszami, wystąpieniami orkiestry i grą kapeli. XVI Szczawnickie Zaduszki poprowadzili wspólnie Stanisława Szołtysek i Szymon Janosz.

Wśród wielu szczawniczan w spotkaniu uczestniczyli proboszcz szczawnickiej parafii ks. dr Tomasz Kudroń, ks. kanonik Franciszek Bondek, burmistrz Miasta i Gminy Grzegorz Niezgoda i sekretarz miasta Tomasz Ciesielka. Na zakończenie dla wszystkich przygotowano poczęstunek w postaci domowych słodkich wypieków i moskoli z masłem.

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij