Zobacz jak będziesz głosować

Fot. 2018.10.19 16:02 / news / czytano 1305 / opinie 0

Do urn wyborczych w niedzielę możemy pójść już od godziny 7.00. Głosowanie zakończy się o godzinie 21.00

Lokale wyborcze w niedzielę 21 października otwarte będą od godziny 7.00 do godziny 21.00. Jak głosować w wyborach samorządowych?

Jeżeli mieszkasz w gminie lub w mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu, dostaniesz cztery karty do głosowania: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pamiętaj: w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak  „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Pamiętaj, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

W ramach zmian w ordynacji wyborczej wprowadzono nową definicję znaku "x". Znak "x" to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Co ważne, inne znaki dopisane na karcie do głosowania poza kratką nie będą miały wpływu na ważność głosu. Oznacza to, że np. jeśli jedna z kratek zostanie przy kandydacie całkowicie zamalowana, a znak X pojawi się w innej – głos będzie ważny.
 
Kto może głosować? Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkującemu na obszarze działania danej rady. 
 
Przypominamy: Od północy w sobotę Kodeks Wyborczy zakazuje prowadzenia „agitacji wyborczej”. Blisko przez dwie doby należy powstrzymać się od pisania i mówienia o polityce i kandydatach.
Autor: Oprac. red.
Źródło: wybieramwybory.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij