Brawurowo zagrali Rewolucję

Fot. 2015.01.15 19:23 / news / czytano 5793 / opinie 5

8 stycznia 2015 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku nad Dunajcem pod artystycznym kierownictwem Krzysztofa Szewczyka uroczyście zainaugurowała obchody 40 rocznicy narodzin Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

Muzycy z Pienin z tej okazji w amfiteatrze na Kopiej Górce wykonali brawurowo w niesprzyjających warunkach pogodowych (kilkustopniowy mróz) utwór pod tytułem „Duch mocą swą wieje” (zwany popularnie „Rewolucją”). Piosenka „Rewolucja”, która powstała w polskiej wersji w 1975 roku najprawdopodobniej w Krościenku, jest symbolem tamtych wydarzeń, symbolem buntu przeciwko komunistycznemu reżimowi, symbolem duchowego ożywienia – długo oczekiwanej wiosny Kościoła. 

REWOLUCJA/słowa
W krąg przez cały świat Duch mocą swą wieje
W krąg przez cały świat jak rzekł Prorok tak dzieje się
W krąg przez cały świat kroczy potężna rewolucja
Boża chwała wznosi się tak jak szum potężnych wód

Młodzież oazowa na przekór ówczesnym komunistycznym władzom głośno śpiewała „Rewolucję” dając do zrozumienia, że ta duchowa rewolucja od tej październikowej jest o wiele ważniejsza. Rewolucję śpiewano zresztą nie tylko na rekolekcjach oazowych. Tak wspomina tamtą atmosferę i samą piosenkę Barbara Ligocka z Poznania, wieloletnia współpracownica ks. Mariana Piątkowskiego: ” Z zapałem śpiewaliśmy ‚W krąg przez cały świat Duch mocą swą wieje, w krąg przez cały  świat kroczy potężna rewolucja…’ To było ma się rozumieć o Duchu Świętym, ale my w podtekście myśleliśmy również o Ojczyźnie”.

Odnowa w Duchu Świętym to, zgodnie z nauką Kościoła, doświadczenie dane wszystkim wiernym, całemu Kościołowi, dla umocnienia, pogłębienia wiary. Początki katolickiej Odnowy w Duchu Świętym sięgają lat 60. 

W 2015 r, w 40 rocznicę powstania Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zostanie zaprezentowany film dokumentalny pod tytułem „Ściskam Was bardzo mocno”. W tej chwili trwają prace montażowe. Film Małgorzaty i Marka Nowickich (autorów książki „Upili się młodym winem”)  opisuje wydarzenia z 1975 roku – wyjaśnia w jakich okolicznościach powstała w Polsce Odnowa w Duchu Świętym i jaką rolę w tych początkach odegrali: Prymas kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła, ks. Marian Piątkowski oraz ks. Franciszek Blachnicki. Premiera przewidziana jest w pierwszej połowie roku 2015 w okolicy Zielonych Świąt.
Autor: Krzysztof Szewczyk
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Teresa2015.01.18 12:01
Pięknie i wzruszająco , grajcie nam do końca świata i jeden dzień dłużej !
orkiestrant2015.01.17 22:01
w imieniu całej orkiestry dziękuje za pozytywne komentarze ;)
Józef2015.01.17 19:01
Jestem mile zaskoczony!!! Dobrze, że w Krościenku coś się zaczęło dziać.
Marta2015.01.16 16:01
Pieknie.....az ciarki przechodza:)
ŻAK2015.01.16 15:01
Pięknie wykonany utwór, gratuluje całej orkiestrze profesjonalnej gry!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij