60-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Pieniny

Fot. Magdalena i Janusz Wojtarowicz 2013.06.03 22:52 / news / czytano 8946 / opinie 0

Pieniny one chcą miłości / To trza je miłować jak swe młode roki / Niek świeci słońce, a noc nie wraca / Miłość do Pienin to wielka praca.

Słowa poety Michała Słowika Dzwona najlepszym podsumowaniem sześćdziesięciu lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny”. Wczoraj zespół z Krościenka n/D świętował okrągłą rocznicę swojego istnienia. Obchody złotego jubileuszu zespołu rozpoczęły się Mszą świętą, którą odprawił ks. proboszcz Henryk Homoncik wraz z ks. Krzysztofem Gabrysiem w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. W mszy uczestniczyli byli i obecni członkowie zespołu, poczty sztandarowe oddziałów Związku Podhalan w Szczawnicy i Krościenku n/D.

Po południu w Amfiteatrze  „Pod Wierzbą dla zgromadzonej publiczności aktorzy z Amatorskiego Teatru działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy, złożonego z członków Związku Podhalan i Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny”, odegrali trzeci i czwarty akt sztuki Prawo Pierwszej Nocy wyreżyserowanej przez Marka Ciesielkę zakończony występem zespołu obchodzącego jubileusz 60-lecia.

- W takie święto jak Wasze dzisiejsze jest moim obowiązkiem być tutaj i złożyć dawnym i obecnym śpiewakom, tanecznikom, dziewczynom, chłopakom z zespołu „Pieniny” wyrazy najgłębszego szacunku. Moi kochani, dzięki Wam nasz folklor, ten skarb, którego wszyscy nam zazdroszczą, dotrwał do naszych czasów. I jest szansa, że wnuki i prawnuki zobaczą go nieskażonym, pięknym i żywym. Serdecznie życzę, żeby nigdy Wam nie zabrakło sił i chęci do ciężkiej pracy. Niech Wam Pan Bóg błogosławi i niech Was cała społeczność lokalna szanuje za to co robicie i kocha jak ja - dziękowała za działalność zespołowi Poseł na Sejm Anna Paluch wręczając list gratulacyjny.

- Przez te 10 lat ograbili my wójta, ograbili my Gminne Centrum Kultury. I tym, od których my nagrabili pieniędzy chcielibyśmy się odwdzięczyć sercem, tańcem, ale też tak, żeby została pamiątka, której ani wiatr, ani woda nie zabierze. Chcemy wręczyć statuetki tym instytucjom, które nas wspierały przez dziesięć lat od naszego 50-lecia. - mówił Robert Majerczak, od 21 lat instruktor i choreograf zespołu „Pieniny”. Podziękowania otrzymali; Zarząd Cepelii z Warszawy, Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Małopolskiego Jan Hamerski, Gminie Centrum Kultury w Krościenku n/D, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Związek Podhalan Oddział w Szczawnicy, Stowarzyszenie LGD Leader Gorce-Pieniny, Cepelia Pieniny, Polonia francuska z La Valette du Var. 

Gratulacje, życzenia i prezenty Robert Majerczak odebrał od przedstawicieli MOK Szczawnica Aliny Lelito i Jacka Czai, Związku Podhalan Oddział w Szczawnicy. - Dzięki zaangażowaniu kierownictwa zespół „Pieniny” należy do jednych z najlepszych zespołów działających na terenie Pienin i Podhala - podkreślał prezes szczawnickiego oddziału Tomasz Słowik. Elżbieta Wiercioch wręczyła malowidło na szkle przedstawiające św. Kingę patronkę Pienin ze słowami Michała Słowika Dzwona „Niek słońce świeci, a noc nie wraca / Miłość do Pienin to wielka praca”. Marek Ciesielka podarował malowidło na szkle przedstawiające harnasia z „babą” trzymającego wielkie serce. Reprezentująca Związek Podhalan Oddział w Krościenku n/D Teresa Topolska odczytała specjalnie na tę okazję napisany wiersz i przekazała zespołowi ciupagę góralską mówiąc: - Na Twoje ręce Robert składam tę ciupagę, żebyś wojował dla Krościenka i Pienin jeszcze długie lata. Żebyście wyzbujowali kiedyś jeszcze jakąś złotą ciupagę - czego Wam życzymy. Reprezentująca Małopolski Instytut Kultury Sokół z Nowego Sącza Katarzyna Dzigańska, złożyła gratulacje i uznanie w imieniu dyrektora Antoniego Malczaka. Serdeczne życzenia złożyli też członkowie Zespołu Regionalnego Jurgowianie, którzy już teraz zaprosili „Pieniny” na swoje obchody 60-lecia, które przypadają również w tym roku. 
 
W imieniu całego zespołu Artur Majerczak zaprosił wszystkich byłych i obecnych członków zespołu oraz zaproszonych gości na biesiadę do Remizy OSP w Krościenku n/D. - Będzie tam wystawa, oglądniecie film historyczny, na którym być może się rozpoznacie oraz pokaz slajdów z naszych występów - dodał na zakończenie.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena i Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij