Frydman z muzyką Baroku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.25 09:50 / news / czytano 4991 / opinie 0

W kościele św. Stanisława we Frydmanie, podczas drugiej edycji Festiwalu „Barok na Spiszu” Niedzica 2013, usłyszeliśmy muzykę z archiwów Jasnej Góry. 

Trzeci koncert festiwalowy tradycyjnie poprzedził mini-wykład nt. "Muzyki z Jasnej Góry", który prowadziła kierownik artystyczna zespołu Consortium Sedinum, organistka i klawesynistka - Urszula Stawicka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, współpracująca na co dzień z wieloma zespołami, instytucjami muzycznymi, filharmoniami, teatrami operowymi w kraju i zagranicą. W 2006 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
Jasna Góra, obok znaczenia religijnego i duszpasterskiego, stanowiła również przez wieki prężny ośrodek kulturalny. Zarówno dla licznej rzeszy przybywających tu z różnych stron pielgrzymów, jak i ludności miejscowej, klasztor oo. Paulinów stwarzał często jedyną okazję kontaktu z prawdziwą sztuką i wykonywaną na żywo muzyką. Kapela Jasnogórska założona została pod koniec XVI wieku, a w wiekach XVII i XVIII przeżywała szczególny rozkwit. Zachowane źródła jednoznacznie potwierdzają, że na Jasnej Górze zawsze rozbrzmiewała kunsztowna w swojej różnorodności stylistycznej i bogactwie form muzyka, która była ważnym elementem kultu religijnego i odgrywała istotną rolę w życiu klasztoru. Obok oczywistej, codziennej posługi muzycznej w liturgii, interesujące są pojawiające się w źródłach informacje o różnorodnych okolicznościach, podczas których rozbrzmiewała szczególnie uroczysta muzyka. Znamienne, że w zachowanych dokumentach źródłowych najczęściej jest mowa o wykonywaniu przez kapelę uroczystego Te Deum (nierzadko z dodatkiem: „in cantu figurali”), co wymownie świadczy o reprezentacyjnym także charakterze omawianego zespołu, który był niejako ówczesną wizytówką jasnogórskiego klasztoru. 
 
Podczas wczorajszego koncertu usłyszeliśmy szeroką prezentację utworów, pochodzących z Archiwum Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze. Przed publicznością wystąpiła kapela dworska Consortium Sedinum oraz wybitna polska solistka Katarzyna Wiwer, określana jako „jeden z najlepszych polskich sopranów barokowych”, związana z zespołem „Capella Cracoviensis”, koncertująca w Polsce i za granicą, z wieloma nagraniami płytowymi w dorobku. Zespół Consortium Sedinum powstał w 2000 roku w Szczecinie. Jest jedyną profesjonalną formacją muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. Nadrzędnym celem Consortium Sedinum jest kontynuacja tradycji muzycznych dawnego Szczecina. Działalność zespołu stanowi kontynuację dorobku twórczego Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum działającej w latach 1993–2000 przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Biorą udział w licznych koncertach i festiwalach muzyki dawnej i kameralnej w kraju i za granicą, z pośród których należałoby wymienić Usedomer Musifestival, Uckermarkische Musikwochen, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Festiwal Bachowski w Gliwicach, Festiwal Cracovia Danza. Od 2006 roku kapela bierze udziału w projekcie publikacji i nagrań muzykaliów z Archiwum Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze, których wykonanie mogliśmy usłyszeć we Frydmanie. W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów związanych z Jasną Górą – o. Władysława Leszczyńskiego, Jana Ponikowskiego i Jana Ruthy. 
 
Wykonawcy Consortium Sedinum: Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak – soprany, Helena Poczykowska – alt, Szczepan Kosior, Karol Kusz – tenory, Michał Dembiński – bas, Marian Magiera, Paweł Gajewski – trąbki barokowe, Radosław Kamieniarz, Mikołaj Zgółka – skrzypce barokowe, Paweł Muzyka – viola da gamba, Tomasz Sobaniec – kotły, Urszula Stawicka – pozytyw, dyr. artystyczny.

Koncert współorganizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Nowe interpretacje”. Organizatorem "Baroku na Spiszu" jest Fundacja Kulturalny Szlak. Festiwal jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz ZEW Niedzica SA.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij