Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat - felieton Iwony Niezgody

Fot. 2015.01.25 14:38 / news / czytano 4135 / opinie 0

Dzieciństwo jest najpiękniejszym okresem życia człowieka, ale nie zawsze… - Cathy Glass ,,Skrzywdzona” oraz ,,Najsmutniejsze dziecko”. Trzeci z cyklu felietonów, które prezentujemy Państwu co miesiąc już do przeczytania. Zapraszam. 

Są książki czytane dla samej w sobie radości płynącej z tego faktu, ale są i takie, których lektura wzbudza cały wachlarz różnorodnych emocji, co sprawia, że zostają w pamięci na bardzo długo. Do tej grupy zaliczam te, których fabułę napisało życie i jeśli nadarza się okazja, sięgam po nie bardzo chętnie.

I tak oto zaczytałam się w twórczości brytyjskiej autorki tworzącej pod pseudonimem Cathy Glass. Jest ona matką zastępczą, opisującą historie oparte na wydarzeniach z życia wychowanków powierzanych jej pod opiekę. Do domu kobiety trafiają dzieci z którymi los obszedł się okrutnie.
 
Przekonałam się o tym sięgając po powieść zatytułowaną ,,Skrzywdzona”, która na polskim rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Hachette w lutym 2010 roku.
 
Cathy Glass opowiada historię ośmioletniej Jodie, siłą zabranej od matki narkomanki i ojca alkoholika. Z powodu traumatycznych przeżyć jest bardzo pobudzona i agresywna – słowem – trudna. Jej rozwój psychiczno – motoryczny zatrzymał się na poziomie trzylatki, co rodzi ogromne trudności wychowawcze i szkolne, bowiem zanim dziecko trafia pod właściwe skrzydła, w przeciągu czterech miesięcy zmienia rodzinę aż pięciokrotnie, co tylko pogarsza już i tak ciężki stan psychiczny. Jako matka zastępcza, pisarka próbuje dociec źródła problemów Jodie i z czasem zdobywszy jej zaufanie odkrywa (a wraz z nią czytelnik) całą gorzką prawdę i bezmiar cierpienia dziewczynki latami molestowanej seksualnie przez ojca, ,,wujków”, dziadków… Temu wszystkiemu przygląda się matka i… robi zdjęcia! To wyznanie pociąga za sobą szereg konsekwencji dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego oraz stawia opiekunkę przed bardzo trudną decyzją… Czy jest możliwe, by Jodie kiedykolwiek mogła w pełni cieszyć się urokami dzieciństwa?
 
Im głębiej poznawałam tę historię, tym bardziej byłam zszokowana i to uczucie towarzyszyło mi do ostatniej strony.
 
Książka skłania do refleksji nad miłością rodzicielską. Dzieci, których najbliżsi dopuszczają się tak haniebnych czynów, mają w głowach wypaczony obraz  tego uczucia, dlatego potrzeba wiele czasu i energii, by skierować myślenie małego człowieka na właściwe tory…
 
Poruszona do głębi tą opowieścią, sięgnęłam po kolejną - ,,Najsmutniejsze dziecko” – powieść również opublikowaną przez Wydawnictwo Hachette w 2010 roku.
 
Na jej kartach pisarka kreśli historię dziesięcioletniej Donny, dziewczynki zgoła innej od Jodie – cichej, zamkniętej w sobie i bardzo, bardzo smutnej. Podłożem takiego zachowania jest jej sytuacja rodzinna (matka alkoholiczka, ojciec choruje na schizofrenię paranoidalną). Dziewczynka ma jeszcze starszą przyrodnią siostrę i dwóch młodszych braci. Rodzeństwo jednak, zgodnie z zaleceniami matki, traktuje ją ,,jak najsłabszą  w miocie”. Często bita metalowym wieszakiem bądź skakanką, nie wie czym jest czułość i miłość, za to doskonale wie, co znaczy sprzątane i ma na tym punkcie prawdziwą obsesję, która przeradza się w zaburzenia obsesyjno - kompulsywne. Jak z tym problemem poradzi sobie Cathy? Jaką rolę w wychowaniu Donny odegra Marlene? Czy wydarzenia z przeszłości wpłyną na jej przyszłość?
 
Po lekturze „Skrzywdzonej” wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej opowieści. Mimo to, tak jak poprzednia, zszokowała mnie i doprowadziła do łez. To naturalne zdrowe odruchy świadczące o wrażliwości na krzywdę doświadczaną przez niczemu niewinne dziecko. Jedyną „winą” dziewczynki jest fakt, że urodziła ją Rita, matka, która kompletnie nie zasługiwała na to zaszczytne miano, bo która matka wmawia córce, że jest brudna z powodu ciemniejszej karnacji, będącej wynikiem genów ojca pochodzącego z Barbadosu? 
 
Książki Cathy Glass poruszają trudne życiowe problemy. Pisane w pierwszej osobie, stwarzają wrażenie, jakoby autorka zwracała się bezpośrednio do czytelnika, co jeszcze bardziej potęguje odczuwane przez niego emocje. Jednak nadmienić muszę, że pod względem językowym powieści te nie są dopracowane. Wprawne oko czytelnika wychwytuje powtórzenia, bądź też stwierdzenia typu: „Cathy, to co robisz jest naprawdę godne pochwały” lub: „Nikt dotychczas nie zrobił tego lepiej od Ciebie”. Powtarzają się one notorycznie pozostawiając niesmak, jakoby autorka zbytnio przechwalała się swoimi osiągnięciami na niwie wychowawczej. 
 
Nie zmienia to jednak faktu, że warto po nie sięgnąć i zamyślić się…
 
Znany pedagog Janusz Korczak powiedział kiedyś: „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, ale czy będzie on radosny, zależy w dużej mierze od tego, jacy jesteśmy my -dorośli i co możemy dzieciom ofiarować. Czy jestem dobrym rodzicem? Pozwólcie, że to pytanie pozostawię Waszemu przemyśleniu.
 
IWONA NIEZGODA – ur.  w 1987 r. w Nowym Targu. Jest absolwentką: Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem – profil humanistyczny (2006 r.), Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – kierunek: Filologia polska (2009 r.) oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – kierunek: Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa (2012 r.).
Autor: Iwona Niezgoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij