Górale z Portugalii na zakończenie trzydniowego spotkania z folklorem świata

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.08.27 16:20 / news / czytano 2636 / opinie 0

Folclòrico Dr Gonçalo Sampaio zespoł z Portugalii zaprezentował się w środę po południu na scenie plenerowej na placu pod kolejką na Palenicę w Szczawnicy.

Od poniedziałku do środy w Szczawnicy oglądać można było zespoły z Węgier, Bułgarii i Portugalii, które biorą udział w 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbywającym się w Zakopanem. W środę na zakończenie Lata Pienińskiego w Szczawnicy wystąpił zespół z Portugalii. 

W 1936 roku rozpoczął swoją działalność zespół założony przez Gonçalo Sampaio i Mota Leite - wybitnych obywateli miasta i folklorystów. Dzięki ich pracy udało się zebrać wiele pieśni, tańców i strojów z końca XVIII w. i początku XIX w. W czasie Festiwalu w Zakopanem grupa zaprezentuje tańce: Malhão Velho, Gota Minhota, Chula Nova, Lima, Malhão Souto, Vira Trespassado, Tiraninha, Vira Velho i Vareiraa do Mar. Niektóre z wymienionych tańców wywodzą się z czasów średniowiecznych (np. Chula Nova) i pochodzą od tańców dworskich (np. Lima).
 
Spotkanie z folklorem świata w Szczawnicy to inicjatywa Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury zapoczątkowana w 2013 roku. Występy co roku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości przebywających w Szczawnicy.
Autor: mw
Źródło: festiwale.zakopane.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij