I etap warsztatów z zakresu kultury ludowej zakończony

Fot. 2013.03.16 08:43 / news / czytano 1815 / opinie 0

Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach 28 lutego 2013 roku zakończyło I etap projektu "Warsztaty taneczne, muzyczne, plastyczne, tetralne i kulinarne z zakresu kultury ludowej".

Projekt realizowany jest w ramach działania Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe Projekty”, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”. Instytucją zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z warsztatów skorzystało około 100 dzieci i młodzieży szkolnej. Część plastyczna - malowanie na szkle i rzeźba, zorganizowana została w Maniowach i Kluszkowcach. Warsztaty kulinarne - przygotowywanie potraw charakterystyczncyh dla regionu Pienin i Gorców, teatralne i muzyczno-taneczne odbyły się w Kluszkowcach. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Zgodnie z założeniami projektu dzieci uzdolnione plastycznie pojechały do rabczańskiej galerii Ewy Łaczek - Daleki. Artystka urodzona w 1960 roku w Krakowie, mieszka od 20 lat w Rabce i od dłuższego czasu prowadzi tu własną Galerię Autorską przy ulicy Krętej 3 oraz na Górze Piątkowa naprzeciw Kościoła Świętego Krzyża pod Rabką-Zdrój. Spod pędzla malarki wychodzą między innymi pejzaże, kwiaty, obrazy o tematyce religijnej, portrety i architektura. Przybyli uczestnicy projektu zapoznali się technikami malarskimi, zainteresowaniami artystki oraz tym co inspiruje ją w procesie twórczym. 

Drugim miejscem odwiedzonym przez uczestników warsztatów plastycznych było "Miasteczko Galicyjskie" w Nowym Sączu. Starsze dzieci wykonywały tam ozdoby na Święta Wielkanocne, a młodsze wykonywały różnego rodzaju naczynia gliniane, które po procesie wypalania zostaną w pomalowane. Wszystkie zapoznały się ponadto z pracownią snycerstwa, zegrarmistrzowską, garncarską i XIX wieczną pocztą. 

Obecnie trwa drugi etap projektu "Warsztaty taneczne, muzyczne, plastyczne, tetralne i kulinarne z zakresu kultury ludowej", rozpoczęty 1 marca będzie trwał do 30 czerwca 2013 roku.

Autor: J. Plewa / oprac. red.
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij