Jerzy Zelnik i Marek Stefański na inaugurację Festiwalu Pieniny - Kultura - Sacrum

Fot. Anna Borkowska 2014.07.20 12:04 / news / czytano 4634 / opinie 1

Pierwszy koncert festiwalu za nami. W sobotę 19 lipca, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili Jerzy Zelnik - recytacje i Marek Stefański - organy.

Tym samym w krościeńskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza został zainaugurowany piąty, jubileuszowy Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” pod honorowym patronatem J.E. Biskupa Wiesława Lechowicza. 

Jerzy Zelnik to znany aktor, scenarzysta i reżyser teatralny. Któż nie zna Jego kreacji postaci Zygmunta Augusta w serialu Królowa Bona i w dramacie historycznym Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny, tytułowego szlachetnego prawnika Franciszka Murka w serialu Doktor Murek, czy choćby nie kojarzy tytułowej roli Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon.
 
Z kolei Marek Stefański należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie organistów, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej z którą współpracuje do dziś. Jednocześnie od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta.
 
Dyrektor a zarazem pomysłodawca festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska zaprezentowała organizatora Stowarzyszenie PianoClassic, którego ideą jest promocja muzyki poważnej i organizacja imprez artystycznych na najwyższym poziomie, współorganizatorów parafie w Krościenku i Sromowcach Wyżnych, Mecenasa Fesiwalu ZEW Niedzica S.A. oraz partnerów, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i pensjonat Crosna SPA - zapewniający noclegi dla występujących gości, Publiczne Gimnazjum im Jana Pawła II w Krościenku n/D i Cukiernię Piotrowscy przy ul. Zdrojowej.

Publiczność, która bardzo licznie wypełniła krościeński kościół, mogła przypomnieć sobie cytaty, wsłuchać się w poezję świętego Jana Pawła II. Całość "spektaklu" uzupełniana była subtelną muzyką organową. Muzyce i słowu towarzyszyła wystawa prac Zbigniewa Urbańskiego oraz pracy zespołowej młodzieży krościeńskiego Publicznego Gimnazjum. Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Artystów Pienińskich według pomysłu Pani Prezes Ewy Majerczak. Obok prac artystów widniały zamieszczone cytaty Jana Pawła II. Na czarno białych historycznych zdjęciach - biskup Karol Wojtyła w kaplicy Chrystusa Dobrego Pasterza podczas celebracji Mszy Św, oraz za kaplicą na spotkaniach z młodzieżą Oazową.

Na zakończenie ksiądz proboszcz Henryk Homoncik podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za pomoc w organizacji oraz licznie zebranej publiczności za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym, nawiązującym do niedawnej kanonizacji Papieża Polaka. Młodzież gimnazjalna przekazała występującym pamiątki.

Po zakończeniu koncertu krościenczanie i turyści mogli swobodnie porozmawiać z artystami zdobyć pamiątkowe zdjęcia i autografy.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

turysta2014.07.20 15:07
piękny koncert dziękujemy!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij