Śpiskie Zwyki po raz 26

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.01.19 13:13 / news / czytano 1658 / opinie 0

W miniony weekend w Niedzicy wystąpili instrumentaliści, śpiewacy, gawędziarze i zespoły regionalne. Dwudniowa impreza Śpiskie Zwyki odbyła się już po raz 26.

W sobotę przegląd instrumentalistów, grup śpiewaczych i solistów a także gawędziarzy miał miejsce w Niedzicy na Zamku Dunajec. Grupy regionalne i zespoły w drugim dniu przeglądu prezentowały się na scenie Gminnego Centrum Kultury. 
 
Podczas pierwszego dnia, obecny podczas konkursu Bogusław Waksmundzki członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego wręczył w imieniu Zarządu Medal Pamiątkowy Podhala pani Aleksandrze Szurmiak-Boguckiej etnomuzykolog. - Pani niekwestionowana przynależność do wąskiego grona najwybitniejszych etnomuzykologów w Polsce jest powodem do dumy dla władz samorządowych i członków lokalnego społeczeństwa troszczących się o dobro rodzimego folkloru góralskiego... - podkreślał Waksmundzki. 
 
Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Michalina Wojtas - choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Benedykt Kafel - etnograf, przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu wysłuchała 61 występujących, w tym 25 instrumentalistów skrzypków (w tym 10 dzieci, 9 młodzieży, 6 dorosłych), 12 śpiewaków (w tym 5 dzieci, 3 młodzieży, 4 dorosłych), 5 grup śpiewaczych (w tym 1 dzieci, 2 młodzieży, 2 dorosłe) oraz 18 gawędziarzy (w tym 14 dzieci, 3 młodzieży, 1 dorosły), 1 w kategorii mistrz-uczeń gry na skrzypcach z terenu gminy: Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ.

Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:
W konkursie solistów skrzypków:

Kategoria dziecięca:
I miejsce – Krystian Litwin z Czarnej Góry.
Cztery równorzędne II miejsca – Patryk Dyda z Kacwina, Gabriela Sołtys z Jurgowa, Maria Kaczmarczyk z Krempach, Zuzanna Pietraszek z Krempach.
Trzy równorzędne III miejsca – Marcin Bednar z Frydmana, Maksymilian Tażyk z Frydmana i Gabriela Kiedziuch z Łapsz Wyżnych oraz wyróżnienie dla Natalii Bogacz z Kacwina i Elizy Dudas z Frydmana.

Kategoria młodzieżowa:
Dwa równorzędne I miejsca – Aleksandra Paluszek z Czarnej Góry, Dominik Kikla z Czarnej Góry.
Dwa równorzędne II miejsca – Andrzej Milaniak z Niedzicy, Teresa Sarnova z Czarnej Góry.
Trzy równorzędne III miejsca – Artur Bratkowski z Dursztyna, Patryk Kaczmarczyk z Trybsza, Bartłomiej Wacław z Czarnej Góry
oraz dwa wyróżnienia dla Natalii Kuczyńskiej z Jurgowa i Jakuba Ferko z Frydmana.

Kategoria dorosłych:
I miejsce - Sylwester Fic z Łapsz Niżnych.
II miejsce – Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych.
Dwa równorzędne III miejsca – Czesław Gryglak z Łapsz Wyżnych i Paulina Gryglak z Łapsz Wyżnych
oraz dwa wyróżnienia dla Kamila Bratkowskiego z Dursztyna i Bartłomieja Gaździaka z Frydmana.

W konkursie śpiewaków solistów:

Kategoria dziecięca:
I miejsce – Karolina Bizub z Czarnej Góry.
II miejsce – Gabriela Rusnak z Jurgowa.
III miejsce – Zofia Wacław z Czarnej Góry.
Dyplomy za udział otrzymują Ewa Kutarnia z Frydmana i Arkadiusz Bednar z Frydmana.

Kategoria młodzieżowa:
I miejsce – Julita Kapołka z Łapsz Niżnych.
II miejsce – Anna Radecka z Kacwina.
III miejsce – Aleksandra Bigos z Dursztyna.

Kategoria dorosłych:
I miejsce – Małgorzata Matys z Jurgowa.
Dwa równorzędne II miejsca – Wojciech Sołtys z Jurgowa i Judyta Ptak z Jurgowa.
III miejsce – Józef Kapołka z Łapsz Niżnych.
 
W konkursie grup śpiewaczych:

W kategorii dziecięcej:
Dyplom za udział otrzymuje grupa śpiewacza z Frydmana (Eliza Dudas, Judyta Dudas, Natalia Domijan, Aleksandra Kutarnia i Kornelia Horniczak).

W kategorii młodzieżowej:
I miejsca nie przyznano.
II miejsce - grupa śpiewacza z Niedzicy (Paulina Drążek i Magdalena Połka).
III miejsce - grupa śpiewacza z Dursztyna (Marcelina Zygmund, Natalia Waniczek, Maria Surma, Iwona Bratkowska, Marzena Sowa).

W kategorii dorosłej:
I miejsce - grupa śpiewacza z Łapsz Wyżnych (Dominika Krzysik, Magdalena Krzysik, Małgorzata Sołtys, Marzena Sołtys, Katarzyna Sołtys, Czesław Gryglak i Paweł Stańczak).
II miejsce - grupa śpiewacza z Krempach (Marta Zygmund, Izabela Długa, Kinga Łukasz, Józef Lorenz, Krzysztof Pietraszek).

W konkursie gawęd:

W kategorii dziecięcej:
I miejsce – Marek Plewa z Frydmana.
Cztery równorzędne II miejsca – Anna Szpernoga z Kacwina, Patryk Sowa z Dursztyna, Gabriela Turkot z Trybsza i Fałstyna Gałowicz z Kacwina.
Dwa równorzędne III miejsca – Krzysztof Stanek z Łapsz Niżnych i Marcin Jurkowski z Frydmana
oraz wyróżnienia dla Małgorzaty Silan z Trybsza oraz Gabriela Wadowskiego z Trybsza, Ewy Wojtanek z Jurgowa, Anny Jamróz z Kacwina i Karola Pojedyńca z Łapsz Niżnych.
Dyplom za udział otrzymują Zuzanna Madeja z Jurgowa, Paulina Głodek i Ewa Kutarnia z Frydmana.

W kategorii młodzieżowej:
I miejsce – Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych.
Dwa równorzędne II miejsca – Andrzej Rzepiszczak z Łapsz Niżnych i Agnieszka Rusnak z Jurgowa.

W kategorii dorosłych:
I miejsca nie przyznano.
II miejsce – Kamila Krzysiaczek z Kacwina

W konkursie gry na skrzypcach w kategorii mistrz - uczeń:

I i II miejsca nie przyznano.
III miejsce – Paulina Gryglak, Piotr Gryglak, Ewelina Curyło.
 
W drugim dniu, po obejrzeniu 14 zespołów regionalnych, w tym 6 dziecięcych, 4 młodzieżowych i 4 w kategorii dorosłych, komisja przyznała następujące miejsca i nagrody pieniężne:

Kategoria dziecięca:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500,00 zł otrzymuje:
- Zespół „ Małe Podhale” z Jurgowa
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 400,00 zł otrzymują:
- Zespół „Honaj” z Dursztyna,
- Zespół „Trybskie Dzieci” z Trybsza

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300,00 zł otrzymują:
- Zespół „Łapsańskie Fijołecki” z Łapsz Wyżnych
- Zespół „Koce Łapki” z Czarnej Góry
- Spiski Dziecięcy Zespół Regionalny z Kacwina

Kategoria młodzieżowa:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600,00 zł otrzymuje:
- Zespół „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 500,00 zł otrzymują:
- Zespół „Frydmanianie” z Frydmana
- Zespół „Honaj” z Dursztyna
- Zespół „Ciardasie” z Czarnej Góry

Kategoria dorosła:
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 800,00 zł otrzymują:
- Zespół „Hajduki” z Łapsz Wyżnych
- Zespół „Czardasz” z Niedzicy
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 700,00 zł otrzymuje:
- Grupa Seniorów „Zielony Jawor” z Krempach
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600,00 zł otrzymują:
- Zespół „Bystry Potok” z Kacwina

Nagrody pieniężne o łącznej wartości 2 000,00 zł ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Fundatorem pozostałych nagród jest Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju komisja kwalifikuje zespół „Małe Podhale” z Jurgowa z programem „Jako to smaciorz po dziedzinak chodzioł”.

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych – Pogórzańskie Gody komisja kwalifikuje zespół „Hajduki” z Łapsz Wyżnych z programem „Jak to sie ryftuwało kied sie dziywce przed ołtorz brało”.




Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij