Szczawnicki noworoczny koncert młodych artystów

Fot. AS 2016.01.12 14:08 / news / czytano 2855 / opinie 0

W minioną niedzielę w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Szczawnicy odbył się koncert młodych artystów – szczawniczanki mezzosopranistki Ewy Marty Zachwiei, sopranistki z Krakowa Marii Złotek oraz akompaniującego im szczawniczanina – Romana Wierciocha. 

W programie koncertu można był usłyszeć kolędy i pastorałki z różnych zakątków świata. Począwszy od znanych polskich pieśni np. „Hej, w dzień narodzenia”, która zabrzmiała jako pierwsza, poprzez popularne „Ach, ubogi żłobie”, po „Jezusa narodzonego wszyscy witajcie” zaprezentowane w nietypowej wersji melodycznej.

Obie artystki solo i w duecie śpiewały kolędy angielskojęzyczne np. „Who is this Child?” Williama Chattertona Dixa. Najbardziej popularną kolędę świata czyli wywodzącą się z Austrii „Cichą noc” wykonały po niemiecku, po angielsku i po polsku. Roman Wiercioch akompaniował im na fortepianie a przy niektórych utworach – ku zaskoczeniu widzów – na akordeonie. Kolędy francuskie czy hiszpańskie śpiewaczki wykonywały urozmaicając je grą na małych instrumentach perkusyjnych. Wśród wielu polskich kolęd zabrzmiały te opracowane przez Feliksa Nowowiejskiego w tym „Ucichłeś Jezuleńku” czy „Gość w Betlejem”, staropolskie „Anioł Pasterzom mówił” oraz radosne i skoczne piosenki o charakterze świątecznym np. „Skrzypi mróz”. Nie zabrakło też góralskiego „Oj maluśki, maluśki”.

Artystki nie tylko zaśpiewały ale i same poprowadziły koncert występując w roli konferansjerek. Niemal każdy z utworów okraszały krótkim komentarzem na temat jego pochodzenia, serwując słuchaczom ciekawostki o charakterze edukacyjnym lub cytując fragmenty wierszy. Na koniec zachęciły publiczność do wspólnego zaśpiewania kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Każdy z młodych artystów wciąż szkoli się w zawodzie.

Panie Ewa i Maria studiują wokal na Akademii Muzycznej w Krakowie, Roman zaś edukację artystyczną na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pod koniec 2015 roku Ewa Marta Zachwieja wraz z Romanem Wierciochem nagrali płytę z kolędami Feliksa Nowowiejskiego, którą można było zakupić po niedzielnym koncercie. Co więcej rok 2016 jest ogłoszony rokiem tego kompozytora i organisty przełomu wieków XIX i XX.

Organizatorami wydarzenia byli Miejski Ośrodek Kultury ze Szczawnicy i szczawnicka parafia. Proboszcz ks. dr Tomasz Kurdoń po zakończonym koncercie podziękował artystom za występ. Pogratulował talentu, życzył dalszych owocnych ćwiczeń i wielu sukcesów.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij