Szczawnicki park z Chopinem za pan brat - plenerowych koncertów c.d.

Fot. AS 2016.07.10 16:17 / news / czytano 2454 / opinie 0

W sobotę 9 lipca w altanie muzycznej szczawnickiego Parku Dolnego zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji pianisty Marka Szlezera. Był to drugi z cyklu plenerowych koncertów letnich organizowanych w uzdrowiskowym parku.

Słowo wstępne przed koncertem wygłosiła Alina Lelito - redaktor miesięcznika Z Doliny Grajcarka i pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. Przywitała zebranych w parku melomanów i zaprezentowała artystę, który miał wystąpić.

Pianista Marek Szlezer pochodzi z Krakowa. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Kontynuował ją w szkołach muzycznych I i II stopnia m.in. u Krystyny Adamskiej, Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. Kształcił się również za granicą. Następnie ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. E. Bukojemskiej uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie A. Rahmana El-Bachy. Ukończył je w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem oraz tytułem „Master after Master”. W roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Kariera muzyczna Marka Szlezera nabrała tempa po tym, jak w wieku lat 12 zdobył grand prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 1993. Później otrzymał m.in I miejsce w konkursie stypendialnym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, III na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, nagrodę specjalną Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina a także wiele innych nagród na renomowanych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest ceniony przede wszystkim za wykonania muzyki Chopina. Miał okazję koncertować na oryginalnym instrumencie kompozytora. W sobotę w altanie Parku Dolnego zabrzmiały: Fantazja f-moll op.49, Ballada As-dur op. 47 i Sonata b-moll op.35. Na bis artysta zagrał poloneza As-dur op.53. Marek Szlezer z właściwą sobie wrażliwością wyrażał muzykę na przemian to skupieniem to energetycznym wzmocnieniem tempa i głośności.

Podsumowując koncert Alina Lelito powiedziała: - Muzyka Fryderyka Chopina najlepiej brzmi w plenerze. Po występie artysta rozmawiał z sympatykami i rozdawał autografy. Koncert został zorganizowany w ramach II Małopolskiej Akademii Talentów. Podczas tego festiwalu Marek Szlezer jest dyrektorem artystycznym kursów.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij