Weekend z Festiwalem Pieniny - Kultura - Sacrum

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.07.25 10:12 / news / czytano 2908 / opinie 0

W sobotę i niedzielę w Krościenku n.D rozbrzmiała muzyka organowa na przemian z dźwiękami fletni i żeńskim sopranem w ramach VII Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum.

Sobotnia odsłona festiwalu - koncert inauguracyjny, który odbył się w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza dedykowany był śp. Zdzisławowi Soliwodzie, krościeńskiemu pedagogowi i radnemu, który wcześniejsze edycje festiwalowe relacjonował z zaangażowaniem i we wszystkich oddanie uczestniczył.

W kościele parafialnym rozbrzmiała muzyka z najpiękniejszych filmów takich jak "Romeo i Julia", "Misja", "Dawno temu w Ameryce". Na fletni pana zagrał wspaniały mołdawianin Dumitru Harea, spadkobierca tradycji fletniowej samego Georga Zamfira a przy organach zasiadł Marek Stefański, który w maju br jako jedyny reprezentował Europę podczas festiwalu organowego pięciu kontynentów w Seulu.

Niedzielny koncert w scenerii starego kościółka przy Rynku idealnie wpisał się w jego wnętrze. Gospodarz świątyni ks. proboszcz Henryk Homoncik oraz dyrektor artystyczna festiwalu Pani Agnieszka Radwan-Stefańska rozpoczynając wydarzenie podkreślili, że przygotowany repertuar w unikatowym wnętrzu gotyckiej architektury dostarczy uczestnikom koncertu wielu niezapomnianych doznań - i tak też było. Przepiękne pieśni sakralne ze zbioru "Geistliche Lieder" J.S. Bacha oraz arie operowe G.F. Haendla wykonali przed zgromadzonymi solistka Chóru Filharmonii Narodowej - Magdalena Dobrowolska (sopran), a na organach zagrał Marek Stefański.

Organizatorem Festiwalu pozostaje niezmiennie Stowarzyszenie Artystyczne Piano Classic z Krakowa, przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.

Kolejny koncert już w najbliższą sobotę 30 lipca w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, podczas którego usłyszymy muzykę wygrywaną na organach, akordeonie, skrzypcach i kontrabasie w klimacie żydowskich obrzędów religijnych. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij