Z Zakopanego do Szczawnicy - Węgrzy pokazali swój folklor

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.08.24 22:40 / news / czytano 5431 / opinie 0

Siłę folkloru węgierskiego w tańcach z regionu gór Zemplińskich oraz całego łuku Karpat zaprezentował zespół The Zemplén Folk Dance Group podczas gościnnego występu w Szczawnicy.

Impreza weszła na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w Szczawnicy. Od 2013 roku podczas odbywającego się w Zakopanem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Szczawnica  zaprasza do występów scenicznych w Pieninach zespoły biorące udział w przeglądzie. 

Dzisiaj na scenie plenerowej palcu pod kolejką na Palenicę zaśpiewali i zatańczyli Węgrzy. The Zemplén Folk Dance Group - to zespól założony w 1999 roku którego głównym celem jest ochrona regionalnych tradycji. Zespół występował na prestiżowych festiwalach folklorystycznych zdobywając uznanie publiczności i wysokie noty od jurorów. Członkowie grupy prezentują tańce z regionu gór Zemplińskich oraz całego łuku Karpat. W oparciu o tradycje górali Zemplińskich zespół przygotował niezwykle różnorodny program.

Szczawnicka publiczność nagrodziła tancerzy brawami i prosiła o bis. Prowadzący imprezę, Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, życzył zespołowi w imieniu władz Szczawnicy i publiczności pierwszego miejsca na zakopiańskim festiwalu. Podczas koncertu szczawnickie Stowarzyszenie Młodzi Inaczej 60+ przygotowało degustacje potraw regionalnych.

We wtorek kolejny z występów w Szczawnicy. O godzinie 17.00 zaprezentują się Bułgarzy, w środę Portugalczycy. 

W miniony piątek,w Zakopanem rozpoczął się  Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - jedna z najstarszych a zarazem najpopularniejszych imprez folklorystycznych w Europie. Zespoły biorące udział w festiwalu rywalizują o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Głównym założeniem festiwalu jest ochrona dziedzictwa kulturowego regionów górskich, a przede wszystkim promocja polskiej kultury ludowej i folkloru podhalańskiego.

Dzięki staraniom Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury mieszkańcy i turyści przebywający w Pieninach mogą bezpośrednio zetknąć się z odmienną tradycją, muzyką i tańcem.

Autor: mw
Źródło: festiwale.zakopane.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij