Stanisław Gawęda: Jestem osobą dobrze rozpoznawalną i przewidywalną

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.10.31 16:03 / news / czytano 39106 / opinie 207

Rozmowa z Stanisławem Gawędą starającym się o reelekcję wójtem gminy Krościenko n.D. Obecnego wójta poparł Komitet Wyborczy Razem dla Gminy. Dlaczego kandyduje i co nowego ma do zaproponowania?

Pieninyinfo.pl: Jest Pan jednym z niewielu pienińskich włodarzy, który funkcję wójta pełni trzecią kadencję z rzędu. Jaka jest recepta na to, aby być obdarzanym tak dużym zaufaniem wyborców?
Stanisław Gawęda: Trzeba umieć słuchać ludzi. Swoim pracownikom zawsze powtarzam, że to my jesteśmy dla ludzi, a nie odwrotnie. Urząd musi być przyjazny dla petentów. Poza tym ciężka praca, której widać efekty.

P: Dlaczego zdecydował się Pan kandydować po raz czwarty?
S.G.: Dlatego kandyduję, bo mimo, iż bardzo dużo zostało zrobione, to jeszcze przed nami ogromna praca, jest wiele do zrobienia, a ja wiem jak to zrobić.

P: Z jakimi problemami gmina boryka się w chwili obecnej? Co znajduje się na liście najbardziej palących potrzeb gminy?
S.G.: Jedną z pierwszych uchwał, jakie zaproponowałem radzie gminy było opracowanie planu przestrzennego umożliwiającego budowę wyciągów narciarskich w Łąkcicy, byłem przekonany, że właściciele terenów jednogłośnie zgodzą się na ich budowę. Znalazłem inwestora – jednego z najlepszych na Podhalu. Okazało się jednak, że się myliłem, kilku właścicieli gruntów nie wyraziło zgody i inwestor poszedł ze swoimi pieniędzmi dalej.

P: Co uznałby Pan za swój największy sukces w dotychczasowej karierze wójta, a co za największą porażkę?
S.G.: Nasz gmina bardzo duże środki przeznaczyła w tym czasie na inwestycje oświatowe. Uznajemy bowiem, że inwestowanie w dzieci i młodzież da w przyszłości dobre efekty. W ciągu tych 12 lat oddaliśmy do użytku trzy hale sportowe, zostało wybudowane gimnazjum i przedszkole. W szkołach podstawowych w Krościenku i w Krośnicy została wykonana termomodernizacja. Zmieniono we wszystkich szkołach stolarkę. Przebudowano kotłownię. Wokół szkół są boiska do gry w kosza, tenisa, piłki nożnej oraz place zabaw. Ja zastałem drogi gminne w bardzo złym stanie, dziurawe, spękane, bądź o nawierzchniach szutrowych. Teraz ponad 20 km dróg ma nową nawierzchnię asfaltową, również wybudowano przy ciągach dróg gminnych i wojewódzkich ok. 20 km chodników. Skanalizowana została część Krościenka, Krośnicy i Kątów. Obecnie trwają prace w Grywałdzie. Po ich zakończeniu ok. 80% gminy będzie skanalizowane. Na wszystkie te zadania otrzymywaliśmy dofinansowanie czy to ze środków krajowych, bądź ze środków unijnych.

Porażką jest chyba to, że nie potrafiłem przekonać wszystkich właścicieli gruntów, aby wyrazili zgodę na budowę wyciągów narciarskich.

P: Jaki ma Pan pomysł na dalszy rozwój Gminy? Jak powinno wyglądać Krościenko n.D za 4 lata?
S.G.: Przez najbliższe cztery lata należy w dalszym ciągu inwestować w infrastrukturę, promocję oraz rozwój turystyki. W swoim programie wyborczym proponuję budowę tras rowerowych i narciarskich, parkingów, placów zabaw, zagospodarowanie bulwarów przy Dunajcu, kontynuacja budowy kanalizacji, modernizacja placu targowego, poszerzenie cmentarza i wiele innych. 
 
P: Gmina Krościenko n.D znalazła się na miejscu 77 w rankingu opublikowanym w piśmie samorządowym „Wspólnota” za rok 2013. W porównaniu do roku ubiegłego (2012 - 111 miejsce) to dość znaczący wzrost zadłużenia budżetu gminy. Czy ma Pan jakiś pomysł na jej oddłużenie?
S.G.: Zadłużenie gminy świadczy o tym, iż gmina pozyskała bardzo duże środki zewnętrzne krajowe i unijne. Są programy unijne, które finansują zadania w 80%, ale również w 60% kosztów. Jeżeli np. pozyskujemy 5 mln zł to musimy z własnego budżetu wyłożyć ok. 3 mln zł. Zdarza się, że biedne gminy nie korzystają z dotacji unijnych dlatego, że nie stać ich na wyłożenie własnego udziału. Nasza gmina do bogatych nie należy. Mamy zdolność kredytową, a opinie instytucji, która nadzoruje finanse gminy czyli Regionalna Izba Obrachunkowa co roku pozytywnie ocenia wykonanie budżetu i stan zadłużenia. Tak to już jest, że spłaca się jeden kredyt, a bierze drugi.

P: Wspiera Pan Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Gminy. Wśród kandydatów na radnych jest aż dziewięć nowych nazwisk. Jak wyborcy mają interpretować taką zmianę?
S.G.: W obecnej radzie z naszego komitetu jest ośmiu radnych. O reelekcję na następną kadencję ubiega się pięciu radnych. Pozostała trójka nie kandyduje, ponieważ jeden kandyduje na wójta, jeden z przyczyn osobistych, a jeden próbuje sił do powiatu. Ta dziesiątka nowych radnych, którym zaproponowałem kandydowanie do rady, to osoby znane w swoich środowiskach, cieszące się dobrą opinią. Są wśród nich osoby, które działają społecznie i są aktywni zawodowo. Jestem przekonany, że tworzymy dobry zespół i wielu z tych kandydatów uzyska mandat radnego.
 
P: Ma Pan trzech kontrkandydatów. Jak Pan ich ocenia?
S.G.: Ja nie będę oceniał swoich kandydatów, to wyborcy ocenią nas 16 listopada.

P: Jak Pan ocenia swoje szanse na wygranie wyborów?
S.G.: Jestem osobą dobrze rozpoznawalną i przewidywalną. Ocena należy do wyborców.

P: Czym, lub jakim hasłem chciałby Pan przekonać wyborów, aby głosowali właśnie na Pana?
S.G.: Hasło nie ma zbyt dużego znaczenia przy wyborach, ludzie oceniają kandydatów za ich pracę, postawę, stosunek do ludzi, kompetencje i ogólny wizerunek. Trzeba również mieć w sobie dużo pokory do życia.   
 
Stanisław Gawęda wystartuje w tym roku po raz czwarty. Swoje stanowisko nieprzerwanie piastuje od 2002 roku, kiedy zajął miejsce Bogusława Waksmundzkiego obecnego Członka Zarządu Powiatu Nowotarskiego. W roku 2006 oraz 2010 wygrał wybory w pierwszej turze. W roku 2006 mając jednego kontrkandydata otrzymał ponad 84% poparcie. W roku 2010 Gawęda uzyskał 57% poparcie, a pozostałe głosy rozłożyły się pomiędzy dwóch innych kontrkandydatów.

Autor: mw
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

ze wsi2014.11.11 20:11
ja jestem z Grywałdu i jestem za Gawędą a ci co w niego nie wieżą to się przekonają 16 listopada masz rację Emilka bo najlepiej krytykować a przekonać się za parę lat że to był najlepszy gospodarz my o tym wiemy bo żaden nie zrobił nic dla wsi a wsie też są nase i pozatym mają dużo do powiedzenia w chociaż w wyborach Staszek wygraj i pokaż wszystkim
Emilka2014.11.10 23:11
Nie jestem taka młoda, gdyż do Krościenka jeżdżę już od 1991 roku i widzę co się zmieniło. Zapytajcie tych, którzy tam wracają co rok. Jak dowiecie się co oni o tym myślą to bardzo się zdziwicie. Więc drodzy Krościeńczanie nie narzekajcie tak bardzo i nie płaczcie. Pozdrawiam Was i życzę przemyślanych wyborów.
wiem2014.11.10 19:11
kandydat nr 1 to pan Gawęda jednak
Do Emilki2014.11.10 19:11
Kochana Emilko Stasiu za dużo już błędów popełnił. Najgorsze jest to ,że nie widać szans by na swoich biedach się uczył . Zobacz znowu stawia na Turystykę . pewnie jesteś młoda Emilko i nie wiesz . Cztery lata temu postawił na turystykę , 8 lat temu postawił na turystykę i 12 lat temu postawił na turystykę. Myśmy w to wierzyli tylko turystyki jest mniej niż 12 lat temu , 8 lat temu i 4 lata temu.
emilka2014.11.08 19:11
dlczego tak jest, że przed wyborami wszyscy sobie podkładają tzw. świnie pod nogi? Macie pretensje do Pana Gawędy, ok, ale czy pozostali kandydaci są kryształowi? Wątpię. Czy nigdy żaden z nich nie popełnił błędu? Skąd wiecie jacy będą po wyborach. Może zadajcie sobie te pytania zanim pójdziecie do urn i oddacie swój głos.
do do do obcy2014.11.06 22:11
leniwi czyli bez znajomości i bez współpracy nie pracują a mieli na wychowaniu jeszscze dzieci to bardzo dobrze rozumujesz tak jak p Prezes GS a ja nierobem nie jestem tylko ciężko pracowałem ale niektórzy tego nie rozumieli p Prezes GS tego nie rozumie bo mąż zarabia na sklepie w rynku za pare groszy gdzie jest komisja rewizyjna GS rozliczć, rozliczyć, rozliczyć!!!!!!!!!!!!!!!!
XXX2014.11.06 08:11
Dyskutanci dajcie spokój , to nie ma sensu , dobrze Gawędzie rządzić jak nie trzeba na pieniądze robić. Macie przykład na jego bliskich jak dorządzili. A kredyt to ja już nie wiem na co może na odprawy dla trio a może na zaległe urlopy?. Panie Morawczyński ponawiam zobowiązanie o sprawdzenie wykorzystania urlopów wypoczynkowych tego trio i podanie do publicznej wiadomości. Dziękuję.
łohohoho2014.11.06 08:11
e no przecież większość tych co już nie pracują w gsie dobrze sobie radzi ale faktycznie trzeba być zaradnym i chcieć pracować a ten co sobie myśli że mu na tacy wszystko podadzą to się nie dziwie że wylewa pomyje
do do obcy2014.11.06 08:11
a czyli Cie wylała z roboty a to w takim razie ta twoja agresja prawie usprawiedliwiona :):):), ale musisz wiedzieć że pracowici pracują, leniwi leżakują, żaden szef (oprócz jednego wiadomego włodarza gminnego :):):):):) nie pozwoli sobie na utrzymywanie nierobów no chyba to rozumiesz.
Kredyt???2014.11.06 08:11
Jaki KREDYT to chyba jakieś żarty??????????????? na co ten kredyt????????????????????????????????????????????????????????????????????????

reklama

i jeszcze jedno2014.11.06 08:11
Panie Darku jako Pana wyborcy zobowiązujemy Pana do uzyskania odpowiedzi na pytanie ile ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dostanie Pan Wójt, vice - Wójt i Pani Sekretarz. Chyba że wszystkie dniu urlopu wykorzystali i chociaż w jednej kwestii nie naciągną gminy
sesja2014.11.05 22:11
chcą zaciągnąć kredyt w wysokości 500 tysięcy złotych na salę na Krośnicy
Młody mieszkaniec Krościenka2014.11.05 20:11
do: młody mieszkaniec Krościenka proszę nie podszywać się pod moje wypowiedzi :D
do obcy2014.11.05 15:11
zalazła większości pracownikom GS zwłaszcza tym zwolnionym szczerze mówiąc już tylko część jej klakierów pracuje i boją się coś powiedzieć bo może ich to samo spotkać????????????????????a piszą o nie bo sama rozpoczęła dyskusję jako,, prawdziwe oblicze twarzy'' szczerej !!!!!!!!!!!!!!!!
co nowego na sesji?2014.11.05 15:11
najciekawszy jest punkt piąty "Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego" Można podać do publicznej wiadomości w jakiej wysokości i na co to?
do obcy2014.11.05 11:11
chyba kopniaki :):):):):):):):):):):):):)
do abc2014.11.05 10:11
Stasiu trzymam z tobą masz rację że zalazła im za skórę i jeszcz nie powiedziała na pewno ostatniego słowa
obcy2014.11.05 10:11
Buziaki od P. Prezes desperaci.
abc2014.11.05 10:11
oj klakierzy Gawędy Pani Prezes dobrze zalazła wam za skórę coś mi się wydaje że to nie Pani Prezes GS staruje na urząd wójta a jak nie to dlaczego Ją atakujecie czyżby aż tak paliła wam się d...... że chwytacie się już brzytwy jak tonący?
kurczaczek2014.11.05 10:11
ale zem sie usmioł jak żem cytoł co niektóre wpisy łehehehehe te nase władze i ich koleżki to sie cheba na prowde czensom ze strachu ze im ludziska powiedzom adijos łehehehehe i kasiurki za nic juz nie dostanom ino cza bedzie do roboty zaiwaniac jak inni na caluskie 8 godzinek 6 razy w tyźniu.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij