Jak głosować w II turze wyborów prezydenckich 2020?

Fot. 2020.07.11 20:07 / news / czytano 365 / opinie 0

W niedzielę 12 lipca 2020 odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Jak głosować? W jakich godzinach są czynne lokale wyborcze?

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze będą czynne od rana, od godziny 7:00, do wieczora - do 21:00. W tym czasie można oddać swój głos na wybranego kandydata.

Jak głosować? Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska. Można zagłosować tylko na jednego z dwóch kandydatów. Aby oddać ważny głos, w białym polu przy nazwisku kandydata, którego chcemy poprzeć, trzeba zaznaczyć "X".
 
W lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o przedstawienie dokumentu tożsamości. Po weryfikacji otrzymasz kartę wyborczą. Jednak zanim zagłosujesz, upewnij się, że twoja karta posiada dwie pieczęcie w prawym dolnym rogu.

Każda karta wyborcza musi zawierać pieczęć obwodowej komisji wyborczej (kolor czerwony) i wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (kolor czarny). Bez tych oznaczeń, twoja karta do głosowania jest nieważna.

Dlaczego na karcie czasem brakuje czerwonej pieczęci? Są one stawiane ręcznie przez członków komisji wyborczej tuż przed wyborami. Ponieważ karty do głosowania drukowane są na cienkim papierze, może się zdarzyć, że członek komisji przeoczy "sklejone" ze sobą karty.

Jeżeli zauważysz, że na twojej karcie wyborczej brakuje pieczęci, poinformuj o tym członka komisji wyborczej przed oddaniem głosu.

Pamiętaj o ciszy wyborczej. Za jej złamanie grozi kara. Cisza wyborcza obowiązuje od godziny 0:00 w sobotę 11 lipca do zakończenia głosowania w II turze wyborów, czyli do godziny 21:00 w niedzielę 12 lipca. Nie wolno w tym czasie agitować, przekonywać, ani sugerować, na kogo wyborca powinien oddać głos.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij