Certyfikat dla Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem

Fot. Arch. szkoły 2014.08.11 14:20 / news / czytano 1749 / opinie 0

Szkoła otrzymała certyfikat za realizację programu profilaktyki raka szyjki macicy „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

W szkole program realizowany jest od 2009 roku we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu. Skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców i nauczycieli. Celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę. 

Wiedząc o tym, że rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania u kobiet nowotworem złośliwym, a Polska krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności na tę chorobę w Europie, nasza szkoła z pełnym przekonaniem przystąpiła do realizacji programu.

Uczniowie klas pierwszych w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie  poznali rolę wirusa HPV w rozwoju raka szyjki macicy, dowiedzieli się o czynnikach zwiększających ryzyko rozwoju choroby, poznali dane epidemiologiczne na temat zapadalności i umieralności na tę chorobę oraz działania profilaktyczne ograniczające ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i zakażenia wirusem HPV. Otrzymali również materiały edukacyjne, pomocne w przekazaniu podstawowej wiedzy na temat raka szyjki macicy swojej rodzinie i środowisku. Takie było podstawowe założenie programu. Młodzi ludzie przekonani o znaczeniu działań profilaktycznych mają szanse zmienić w przyszłości zastraszające statystyki. Nie byłoby wielu rodzinnych tragedii, gdyby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i nie zapominały o badaniach cytologicznych. Dzięki programowi mamy możliwość nauczyć młodych ludzi odpowiedzialności za swoje zdrowie, a pośrednio zainteresować tematem ich rodziców.

Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, każda może też zapobiec tej chorobie – wystarczy regularnie wykonywać cytologię oraz skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za rozwój raka szyjki macicy. 

Wykonując test wiedzy na temat HPV na stronie www.pierwszykrok.edu.pl można dołączyć do akcji „Wybierz Życie” i wykonać pierwszy krok w poznawaniu tego groźnego wirusa.
Autor: Dorota Nelle-Zborowska
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij