Historyczno-przyrodnicza wyprawa nad Przełom Białki

Fot. Arch. ZPO w Łapszach 2016.09.20 08:45 / news / czytano 1379 / opinie 0

Człowiek, który został papieżem. Miejsce jak sami zobaczyliśmy niezwykłe, tak blisko nas i bardzo bogate - tym bardziej wymagające ochrony, bo na pewno kryje ono jeszcze wiele nieodkrytych niespodzianek.

Pomiędzy skałami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) - niegdyś tworzącymi jeden masyw, a po latach rozciętymi przez Białkę, w 1931 na powierzchni 7,5 ha utworzono rezerwat, powiększony potem w 1959 roku. Na mapie świata to miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i naukowych.
 
Przekonaliśmy się o tym podczas pierwszej wyprawy szkolnego Koła Historyczno-Przyrodniczego ZPO w Łapszach Niżnych w piątkowe popołudnie (16 września). Na obszarze rezerwatu żyje ponad 400 gatunków roślin, w tym 20 chronionych, 105 gatunków roślin wapieniolubnych, liczne gatunki reliktowe i górskie, w tym aż 10 gatunków alpejskich, przybyłych tutaj z Tatr z wodami Białki. Zobaczyć tu można 3 groty, w tym 9–metrowej długości Jaskinię Obłazową. Podczas licznych badań archeologicznych odkryto w niej jedne z najstarszych śladów człowieka, sprzed 80 tys. lat, z czasów paleolitu. Ciekawym znaleziskiem okazał się pochodzący sprzed 30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta, jeden z najstarszych na świecie. Odkryto tu też szczątki zwierząt m.in: nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego i hieny jaskiniowej. Okolica piękna - rzeka, skały, a w oddali Tatry. To częste  miejsce spacerów i robienia pamiątkowych zdjęć.
Autor: Barbara Kowalczyk
Zdjęcia: Arch. ZPO w Łapszach
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij