Na jakie kwestie zwrócić uwagę wybierając bity do wkrętarki?

Fot. 2020.07.16 11:41 / news / czytano 236 / opinie 0

Wkrętarka to jedno z tych urządzeń, które jest wykorzystywane na szeroką skalę. Nie da się ukryć, że ciężko wyobrazić sobie bez niej realizację jakichkolwiek domowych zadań. Nie możemy jednak zapominać o tym, że to właśnie dobre bity odpowiadają za komfort oraz tempo naszej pracy.

Warto dodać, że końcówki nasadowe (czyli bity) występują w wielu różnych formach. Z tego tekstu dowiesz się, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając bity do wkrętarki.

Wkrętarka - must have w zestawie każdego majsterkowicza 
Wkrętarka to podstawowe narzędzie w profesjonalnych warsztatach oraz w domowym zestawie majsterkowicza. To właśnie dzięki niej możemy samodzielnie powiesić półkę na ścianie lub złożyć meble. Wielu osobom wydaje się, że wszystkie związane z nią dylematy kończą się na wyborze odpowiedniego modelu - nic bardziej mylnego. Niezwykle ważne jest to, aby bity idealnie pasowały do wkrętarki oraz rodzaju i twardości powierzchni. Nie możemy zapominać także o tym, że te końcówki nasadowe są wymienne. Źle dobrane bity do wkrętarek po pewnym czasie z pewnością doprowadzą do awarii. 

Bity do wkrętarek - rodzaje i zastosowanie
Wysokiej jakości akcesoria nasadowe umożliwiają sprawne wykręcanie i wkręcanie śrub. Niestety nieco problemów podczas wyboru może przysporzyć nam ogromna ilość modeli dostępnych na rynku. Konkretne produkty są uzależnione od: kształtu, materiału oraz dodatkowych właściwości, w jakie są wyposażone. 
Każda końcówka nasadowa składa się z grota i napędu. Ten pierwszy element zawsze dopasowujemy do wkręcanej śruby. W ofertach sklepów stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy różne bity nasadowe. Najczęściej używane końcówki, posiadają następujące końcówki: 

płaskie, 
krzyżakowe Philips, 
krzyżakowe Pozidriv, 
Torx, 
hex (imbusowe). 
 
Końcówki nasadowe - jakość i wykonanie 
Dostępne na rynku akcesoria tego typu są najczęściej wykonane ze stali wanadowej, wanadowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowo-molibdenowej. Bez problemu znajdziemy także końcówki niklowane. Te modele świetnie sprawdzą się przy pracach na zewnątrz oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Możemy zaopatrzyć się w bity diamentowe, które charakteryzują się większą wytrzymałością i posiadają także szerszy zakres zastosowań. Warto jednak dodać, że ich cena również jest większa. 

Jakie modele wybrać? 
Jeśli zastanawiasz się, jakie bity do wkrętarki sprawdzą się najlepiej, musisz na samym początku określić rodzaj końcówki. Nie da się ukryć, że duże znaczenie mają także parametry użytkowe, ponieważ to właśnie one decydują o tym, gdzie mogą zostać wykorzystane końcówki nasadowe. Warto również określić, z jakiego materiału jest wykonana dana powierzchnia. Dlatego wyróżniamy m.in. bity do metalu oraz do drewna. Oczywiście w ofercie sklepów zajmujących się dystrybucją tego typu narzędzi znajdziemy także końcówki nasadowe uniwersalne, jednak musimy pamiętać o tym, że ich wytrzymałość znajduje się niestety na średnim poziomie. Co więcej, nie jest to dobry wybór, gdy mamy do czynienia z twardym materiałem. 

Do materiałów twardych zaleca się używanie elastycznych modeli. W przypadku miękkich powierzchni o wiele lepszym rozwiązaniem będą sztywne końcówki nasadowe. Jeśli jednak zależy nam na ekstremalnej wytrzymałości, powinniśmy zainwestować w bit z podwójną strefą skrętną. Ta końcówka odkształca się podczas pracy, jednak później powraca do swojej pierwotnej formy. 

Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrane bity gwarantują nam nie tylko szybką, lecz także efektywną pracę. Zestawy końcówek nasadowych możemy kupić w wygodnych kasetkach oraz skrzynkach z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Specjalne przegródki w środku umożliwią nam utrzymanie tego typu akcesoriów w porządku. 
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij