Narodowe Czytanie w Krościenku

Fot. Wiktor Ćwiertniewicz 2022.09.05 22:32 / news / czytano 333 / opinie 0

W sobotnie popołudnie, 3 września 2022 r. podczas akcji Narodowego Czytania, w ,,Amfiteatrze pod Wierzbą” można było uczestniczyć w prawdziwej uczcie literackiej. 


Mieszkańcy Gminy Krościenko nad Dunajcem aktywnie włączyli się w jedenastą odsłonę Narodowego Czytania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza - zbioru poezji wydanego dokładnie 200 lat temu w Wilnie. Akcja organizowana jest w całej Polsce pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze spotkanie literackie swoim patronatem objął także Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem.
Cieszymy się, że zaproszeni do wspólnego czytania Goście wyrazili aprobatę i nie zawiedli a nawet olśnili nas swoim scenicznym talentem.
Miłośnicy literatury przypomnieli, obecnym podczas wydarzenia,  najpiękniejsze ballady wieszcza narodowego. Gdy na scenie zaprezentowane zostały utwory: ,,Pierwiosnek” i ,,Kurhanek Maryli” okazało się, że poezję można deklamować śpiewająco. Jak zwykle niespodziankę przygotował dla nas   Jan Kubik, który rolę swojego imiennika- także Jana odtworzył gwarą pienińską i „poczęstował” nas przyśpiewką przy akompaniamencie oktawek. Każda z ballad była tak przeczytana jakby uczestnicy już wcześniej występowali przed publicznością. Należy jednak nadmienić, że nie było żadnych wcześniejszych prób. 
Popołudniowe spotkanie z poezją Mickiewicza zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Bibliotekę  Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D.


Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku będzie powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 


Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas w tak wyśmienitym towarzystwie i liczymy na Państwa obecność w następnym roku. 

Zapraszamy do posłuchania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w interpretacji 36 uczestników sobotniego spotkania z poezją m.in. przedstawicieli: Urzędu Gminy , Rady Gminy, ZE-AS-u, Szkoły Podstawowej Nr 1, Klubu Miłośników Książek, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz mieszkańców Krościenka, którzy kochają poezję.


Autor: Weronika Walkowska, Krystyna Walosik
Zdjęcia: Wiktor Ćwiertniewicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij