Spotkanie z Gorcami na Polanie Homelka

Fot. Z arch. WOK w Ochotnicy Górnej 2013.07.15 16:17 / news / czytano 3978 / opinie 0

Tegoroczna impreza miała miejsce na Polanie Homelka, w przecudownym zakątku i prawie u źródełka potoku Ochotnica, w osiedlu Bartoszówka przy bardzo licznym udziale uczestników a zwłaszcza rodzin.

7. lipca 2013 roku to data kolejnej corocznej edycji imprezy edukacyjno-przyrodniczej, pod stałą nazwą SPOTKANIE z GORCAMI, organizowaną przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem LGD Gorce-Pieniny oraz tradycyjnie z Kołem Gospodyń Wiejskich i Związku Podhalan z Ochotnicy Górnej. 

Przy pięknej słonecznej pogodzie, na wzorcowo utrzymanej przez właścicieli polanie, uczestnicy imprezy mieli możność brać czynny udział w różnego rodzaju konkursach i przygotowanych przez organizatorów różnych przedsięwzięciach w poszczególnych cyklach tematycznych, zdobywając cenne nagrody i dyplomy.

Impreza podzielona była na cykle tematyczne.

Kulturowy - prowadzony przez Związek Podhalan i Koło Gospodyń Wiejskich, gdzie rywalizowali ze sobą: kosiorze, ci co składali kopy siana, w śpiewie i wyskoniu, przeprowadzony został również konkurs na najparadnyjsego konia, gdzie główną nagrodę ufundował sołtys wsi.

Przyrodniczy - prowadzony przez pracowników G.P.N., tradycyjnie wzbudził szczególne zainteresowanie zwłaszcza wśród dzieci, które w formie zabawy, poznawały różne tajniki przyrody i otaczającego nas świata. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wydawnictwa przygotowane przez Gorczański Park Narodowy.

Możliwości działania - prowadzony przez członków Stowarzyszenia LGD Gorce-Pieniny, gdzie można było się zapoznać z możliwościami wykorzystania środków finansowych, oferowanych przez to Stowarzyszenie a pochodzących ze środków UE, jak również z organizacyjną formą działalnością tego Stowarzyszenia.

Historyczny - prowadzony przez zaprzyjaźnione GRUPY REKONSTRUKCYJNE tj. Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego „BŁYSKAWICA” - Podhale oraz GRH „21 Bayerisches Infanterie Regiment” Nowy Targ. Przeprowadzona, w perfekcyjnym wydaniu scenariusza, rekonstrukcja potyczki oddziału partyzanckiego z wojskiem niemieckim, w scenerii Polany Homelka , pozwoliła uczestnikom imprezy, prezentację przeżycia historycznych chwil z okresu II wojny światowej mających miejsce w Ochotnicy. Należy przyznać, że zaprezentowana rekonstrukcja wydarzeń z historii zrobiła bardzo wielkie wrażenie wśród wszystkich uczestników.

Edukacyjny - prowadzony przez organizatorów imprezy, prezentująca się w różnych formach podczas trwania imprezy, pogłębiająca wiedzę o kulturze, historii i wiadomości o gminie Ochotnica Dolna.
  
Oczywistą sprawą ,że w tego rodzaju imprezie czynny udział miał zespół regionalny OCHOTNI jak również panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały na te okoliczność wyśmienitą degustację potraw regionalnych. Nadmienić należy, że grupa rekonstrukcyjna Zgrupowania BŁYSKAWICA próbowała rywalizować z K.G.W. z przygotowanym przez nich żurkiem i grochówką partyzancką, ale organizatorzy nie skorzystali z tej formy nagradzania smaków poszczególnych kuchni.
Autor: Zdzisław Błachut
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Z arch. WOK w Ochotnicy Górnej
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij