Świętowanie w Szlachtowej

Fot. Alina Lelito 2013.10.17 16:42 / news / czytano 3641 / opinie 0

Już po raz czternasty Szkoła Podstawowa w Szlachtowej obchodziła dzień swojego patrona. W 1999 roku uroczyście zostało jej nadane imię Jana Pawła II.

Od tej pory co roku 16 października, w rocznicę wyboru papieża Polaka na Stolicę Piotrową, społeczność szkolna szczególnie świętuje ten dzień. Obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele p.w. Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej przez ks. proboszcza Józefa Włodarczyka i ks. współpracownika Władysława Góraka. Podczas liturgii ślubowanie na wierność ideom patrona i szkoły złożyli uczniowie klasy pierwszej, słowami pochodzącymi z hymnu szkoły: Przyrzekamy wymagać od siebie, nieustannie nad sobą pracować, bliźnim służyć w codziennej potrzebie, nade wszystko zaś Boga miłować.
 
Po skończonej Eucharystii młodzież przedstawiła widowisko zatytułowane „Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół”. Program utrzymany w konwencji audycji telewizyjnej TVP Religia przybliżył postać Karola Wojtyły jako zdolnego, pilnego i wszechstronnego ucznia, dobrze zapowiadającego się aktora, uduchowionego człowieka i kapłana. Została także przypomniana poezja papieża – Polaka oraz wiele Jego interesujących myśli, pochodzących z kazań i publicznych wystąpień. Całość została wzbogacona o żywiołowo wykonane piosenki religijne, zaśpiewane z gitarowym akompaniamentem.

Ze świątyni zebrani udali się w kierunku szkoły, składając kwiaty przy obelisku poświęconym Janowi Pawłowi II oraz zapalając znicze przy Jego pomniku. Jeden z uczniów odczytał także swoją modlitwę, skierowaną do Boga za pośrednictwem bł. Jana Pawła II.

W szkole przybyłych gości, rodziców, uczniów, a szczególnie pierwszoklasistów serdecznie przywitała pani dyrektor Iwona Jarzębska, zapraszając do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez najmłodszych. Na oczach widzów, piętnastka rozbrykanych smerfów przemieniła się w pilnych uczniów, chętnych do zdobywania wiedzy i chodzenia do szkoły. Każdy pierwszaczek dowcipnie się przedstawił, bezbłędnie wyrecytował wierszyk, ładnie zaśpiewał (także po angielsku!), udowadniając tym samym, że stosowny egzamin na ucznia zdał bez problemu. Wtedy właśnie nadeszła pora na najważniejsze wydarzenie tego dnia. Pani dyrektor każdego z kandydatów pasowała na ucznia ogromnym ołówkiem, co świeżo mianowany uczniak przypieczętował paluszkiem na uroczystym przyrzeczeniu. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali także pamiątkowe dyplomy oraz… najlepsze życzenia i prezenty od uczniów ze starszych klas. Na dodatek mamy postarały się, żeby nie zabrakło pysznych ciast ani dla gości, ani dla uczniów. 

Słodycze i kolorowe baloniki oraz autentycznie serdeczna atmosfera stworzona przez grono nauczycielskie i starszych kolegów na pewno spowodują, że dzień stania się prawowitym uczniem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej zostanie w pamięci pierwszoklasistów na zawsze!
Autor: Alina Lelito
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Alina Lelito
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij