„Trojaczki" u seniorów

Fot. 2016.06.04 21:44 / news / czytano 1957 / opinie 0

W czerwcu 2016r. rusza projekt pn: Królewska gra z seniorami”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów ” Pieniny” w Krościenku we współpracy z Urzędem Gminy Krościenko oraz miejscowym  przedsiębiorcą.

Projekt skierowany jest do seniorów oraz  uczniów szkół na terenie gminy Krościenko i zakłada zorganizowanie międzypokoleniowych warsztatów szachowych. Na ten cel stowarzyszenie, otrzymało dotację w wysokości 5 tys. zł, w ramach konkursu grantowego „ FIO-Małopolska Lokalnie 2015” ogłoszonym przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia.
 
Stowarzyszenie  w ramach projektu zakupiło już szachy w tym szachy „Trojaczki”. Są to szachy dla trzech graczy z szachownicą którą wymyślił w 1992 r. etyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek  Filka. Sama gra tylko nieznacznie różni się od tradycyjnej. Pionki są białe, czarne i czerwone. Rozgrywkę zaczyna gracz mający pionki czerwone. Grę wygrywa natomiast osoba, która jako pierwsza zada jednemu z dwóch przeciwników mata. Plansza ma kształt sześciokąta foremnego, podzielona jest na 96 pól, trzy strefy dla trzech graczy po 32 pola. Gra się identycznymi figurami i stosuje się te same zasady, co w szachach klasycznych. Ważne jest zakończenie partii. Gra się do momentu zadania pierwszego mata, wygrywa tylko ten z graczy, który mata zadał a zarówno ten, który mata otrzymał jak i ten trzeci, który – czy biernie czy czynnie – uczestniczył w zadaniu mata, obydwaj przegrywają. Wymusza to na każdym z graczy zasadę obrony najsłabszego gracza i to obrony we własnym interesie. Mamy nadzieje że gra w szachy przyczyni się do nauki strategicznego myślenia nauki na własnych
błędach obu grup wiekowych.
 
Zakończeniem projektu będzie organizacja Finałowego Turnieju Szachowego imieniem Zdzisława Soliwody.

Autor: Krystyna Kubik
Źródło: UG Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij