Wymiana Międzynarodowa uczniów Publicznego Gimnazjum z Krościenka n.D

Fot. Arch. szkoły 2015.06.16 07:11 / news / czytano 2735 / opinie 0

Po raz drugi uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku nad Dunajcem brali udział w projekcie Wymiany Międzynarodowej w Meiningen w dniach 29.05.2015 – 05.06.2015.

Projekt ten był współfinansowany przez  Polsko – Niemiecką Współpracę  Młodzieży. Na czas pobytu w Niemczech przygotowany został bogaty program.

Z Krościenka n. D.  wyruszyliśmy o godzinie 5.00 w piątkowy poranek, a w Meiningen zjawiliśmy się około godziny 18. 00. Była to długa, lecz bardzo przyjemna podroż, w czasie której dopisywał nam humor. Gdy znaleźliśmy się w odległości kilkunastu kilometrów od Meiningen, niepewność zajrzała nam w oczy. Zaczęliśmy kartkować rozmówki polsko - niemieckie. Przed szkołą czekali  już  na nas uczniowie z miejscowego gimnazjum. Przywitaliśmy się z naszymi partnerami, z  ich rodzicami i nauczycielami. Pan Dyrektor przywitał nasza grupę i życzył nam udanego pobytu. Po krótkiej wizycie w szkole udaliśmy się do rodzin goszczących.

W sobotnie przedpołudnie zaplanowano nam piknik oraz zwiedzanie jaskini, której nazwę bardzo ciężko było wymówić. W zimnych grotach przewodnik opowiadał nam w języku angielskim historię „ Goetzhöhle". Dowiedzieliśmy się, że w środku można spotkać nietoperze oraz , że  skały codziennie przesuwają się  o kilka mikromilimetrów. Po wizycie w jaskini udaliśmy się na piknik na zielonej łące. Następnie podzielono nas na grupy polsko-niemieckie, które miały do wykonania określone zadania. Pozwoliło nam to na poznanie miejscowości  oraz jej kultury. Przeżyliśmy w mieście wiele zabawnych chwil. W ramach zajęć integracyjnych musieliśmy zrobić zdjęcie z dwoma brodatymi mężczyznami, zamienić ugotowane jajko na coś lepszego, odnaleźć osobę podobna do jednego z  nauczycieli. Po południu wybraliśmy się z kolegami i koleżankami na zwiedzanie miasta.  Meiningen słynie z teatrów, które są jednymi z najlepszych w całych Niemczech. Ciekawym zabytkiem był też  protestancki kościół na placu centralnym. 

Niedzielę spędzaliśmy wraz z rodziną, u której mieszkaliśmy. Niektórzy z nas wybrali się do Akwarium Morskiego, w góry, na jazdę konną, przejażdżkę quadami lub luksusowym sportowym samochodem marki Ferrari. Byli i tacy, którzy spędzili niedzielny czas w parku linowym. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. 

W poniedziałek wstaliśmy nieco wcześniej, by zdążyć do szkoły i wziąć udział w  dwóch lekcjach. Kolejnym punktem dnia była wycieczka do miasta Erfurt. Tam czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po mieście. Największą atrakcją był dla nas most (niem. Krämerbrücke) dwustronnie zabudowany domami z muru pruskiego. Architektura niemiecka różni się od polskiej, dlatego byliśmy nią zachwyceni. Zrobiliśmy piękne zdjęcia. W czasie wolnym wybraliśmy się do restauracji, na lody, do sklepów. Kupiliśmy symboliczne pamiątki i pocztówki z Erfurtu. Po powrocie resztę dnia spędziliśmy z rodzinami. 

We wtorek  uczestniczyliśmy w porannych lekcjach. W dalszej kolejności udaliśmy się do Schwallungen, gdzie rozpoczęliśmy swoją   kajakową  przygodę.  Dobraliśmy się w trzyosobowe grupy. Każdy uczestnik otrzymał kamizelkę ratunkową. Po krótkim szkoleniu przystąpiliśmy do wiosłowania. Pomimo rozlicznych problemów w wodzie, wszyscy czuli się doskonale. Sprzyjały nam warunki pogodowe. Przez cały czas trwania spływu podziwialiśmy okoliczną  przyrodę. Po upływie godziny zatrzymaliśmy się na ciepły posiłek. Wspólnie zjedliśmy kiełbaski przy ognisku.  Po przerwie śniadaniowej wróciliśmy do  wiosłowania. Około godziny pietnastej dotarliśmy do celu naszej podróży. Zmoczeni, ale szczęśliwi pojechaliśmy do domów. 

Na kolejną  wycieczkę udaliśmy się w środę do Eisenach. Zwiedziliśmy zamek Wartburg, w którym w latach 1521-1522 ukrywał się Martin Luther. W miejscu tym przetłumaczył on Nowy Testament na język niemiecki. Po południu mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na zakupy. Po nich wróciliśmy zadowoleni pociągiem do Meiningen.

W czwartek braliśmy udział w kilku lekcjach. Następnie zostaliśmy podzieleni przez nauczycieli na kilkuosobowe grupy. Każdy  zespół miał za zadanie przygotowanie plakatu bądź prezentacji multimedialnej na temat kolejnych dni pobytu w Niemczech. W naszych projektach wykorzystaliśmy wiele wspólnych zdjęć. Po ukończeniu prac mieliśmy do dyspozycji cztery godziny czasu wolnego. Około godziny siedemnastej powtórnie zebraliśmy się w szkole wraz z rodzicami i nauczycielami. Przedstawiliśmy nasze projekty i udaliśmy się na pożegnalną  kolację. Na koniec dnia obejrzeliśmy pokaz tańca w wykonaniu naszych niemieckich kolegów. Ostatnim punktem programu był występ jednej z uczennic Tabithy, która zaśpiewała nam  wybrane przez siebie piosenki. I tym miłym akcentem zakończył się nasz 6- dniowy pobyt w Meiningen. 

Uczestnicy wymiany:
Szymon Berezicki, Weronika Janik, Wojciech Kaleta, Edyta Dyda, Magdalena Jama, Justyna Komorek, Honorata Oleś, Aneta Tkaczyk, Paweł Ikoniak, Katarzyna Koterba, Filip Wojtaszek, Emilia Mszanik, Sylwia Ptak, Barbara Opoka

Opiekunowie: 
Anna Bieryt, Jolanta Klimek 
Źródło: Publiczne Gimnazjum w Krościenku n.D
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij