2018.12.30 11:36 / news / czytano 1619 / opinie 0
Zrób badanie! To tylko chwila, która może uratować Ci życie. Państwowy Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu zaprasza. Zadzwoń: 18 263 39 10.
Rak jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak cukrzyca, otyłość czy choroba niedokrwienna serca. Zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych w Polsce.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba zachorowań na raka jelita grubego wynosi prawie 20 tysięcy rocznie, z czego w województwie małopolskim około 1500.
Wraz z rozwojem społeczeństwa można zauważyć tendencję do zmniejszenia aktywności fizycznej, stosowania nieodpowiedniej diety (bogatej w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a ubogiej w błonnik) oraz nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. Powyższe skłonności stanowią czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego, które można wyeliminować, zapobiegając zachorowaniu.
Najlepszym badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych zmian w jelicie grubym jest kolonoskopia. Rozwój raka jelita grubego jest procesem powolnym i trwa około 10 lat. W związku z powyższym, wykonanie profilaktycznego badania kolonoskopowego w odpowiednim przedziale wiekowym, pozwala na wczesne wykrycie polipów oraz ich usunięcie, co skutecznie zapobiega rozwojowi raka.
Zaleca się, aby wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe u osób bez objawów sugerujących nowotwór jelita grubego (krwawienie z przewodu pokarmowego, zmiana dobowego rytmu wypróżnień, utrata masy ciała lub anemia bez ustalonej przyczyny):
w wieku 50-65 lat,
w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego,
w wieku 25-49 lat, z rodzin u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością.
Dzięki podjęciu decyzji o poddaniu się profilaktycznej kolonoskopii, istnieje duża szansa na uniknięcie zachorowania na raka jelita grubego.
Jak mówi dyrektor Wierzba udział w tak ważnym projekcie jest istotny dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, ale jeszcze bardziej dla mieszkańców i pacjentów z całego powiatu.
Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać na stronie Internetowej Szpitala i na stronie www.rakniewybiera.pl lub w rejestracji w Pracowni Endoskopowej tel. 18-263-39-10.
W związku z realizacją Projektu „Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego" nr projektu RPMP.08.06.02-12-0227/16- realizowanego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,
W nowotarskim szpitalu wykonano dotychczas ponad 1100 badań. Dyrektor Marek Wierzba stara się o pozyskanie nowych środków z funduszy europejskich na kontynuację tego ważnego projektu.