2014.06.03 17:56 / news / czytano 5041 / opinie 7
Podtopione budynki i posesje przy ulicy Biały Potok w Krościenku n/D podczas majowej powodzi potwierdzają konieczność regulacji potoku. Mieszkańcy proszą, by Gmina w końcu zajęła się tym problemem.
Jak podkreślają mieszkańcy, potok przepływający przez wieś już nieraz powodował podtopienia, a nawet poważne zalania budynków. Część mieszkańców, których działki przylegają bezpośrednio do rzeczki, w czasie ostatniej powodzi niemal całą noc pilnowała przepustów i mostków i tylko dlatego nie doszło do wylania Białego Potoku na drogę gminną i zalania prywatnych ogródków i budynków. - Kosztowało nas to dużo pracy, mamy już dość pilnowania swojego dobytku podczas większych opadów deszczu. Potok koniecznie trzeba wyregulować – mówi jeden z mieszkańców.
Biały Potok miejscami jest bardzo wąski, a mały przepływ wody zwłaszcza w tych miejscach powoduje wylewanie się wody poza koryto podczas intensywniejszych lub nagłych opadów deszczu. Dlatego grupa 18 mieszkańców ulicy Biały Potok podpisała się pod listem do Wójta Gminy Krościenko n/D z prośbą o zlecenie podjęcia działań odpowiednim służbom w celu jak najszybszego uregulowania brzegu potoku. W piśmie czytamy: - Koryto rzeczki, w czasie ostatniej powodzi, zostało zasypane niesionym przez wodę rumoszem i jest bardzo płytkie. Zwracamy się z w pierwszej kolejności z prośbą o pogłębienia koryta. Jest to sprawa bardzo pilna. Mieszkańcy w piśmie podkreślają także, że po raz kolejny wyrażają zgodę na wejście w teren i wykonanie prac regulacyjnych.
- Temat przychodzi z chwilą jak woda jest wysoka. Na Białym Potoku rożne były przymiarki, komisje i rożne reakcję mieszkańców. Ten potok sam się nie zawęził do szerokości 80 centymetrów, robią to ludzie którzy tam mieszkają i dlatego przyczyna wylewania potoku jest jasna – zaznacza wicewójt Janusz Piwoni.
Sprawa regulacji ciągnie się od ponad 10 lat. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oddziału nowotarskiego znają temat i podkreślają, że najpierw powinna zostać wykonana wstępna koncepcja ewentualnej regulacji i do tego wykonana mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz rozwiązane problemy własnościowe działek przylegających do koryta rzeki. - Mieszkańcy muszą zobaczyć na załączniku graficznym jak miałaby wyglądać regulacja, to dałoby im pełny obraz sytuacji – akcentuje nowotarski RZGW.
Do tej pory, z ramienia Urzędu Gminy potok został pogłębiony na kilkunastometrowym odcinku.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl