Zdjęcia: AS
Podczas XIII sesji zwyczajnej Rada Gminy Krościenko nad Dunajcem uchwaliła stawki podatkowe na rok 2016. Stawki podatku od nieruchomości pozostają bez zmian.
Uchwała podjęta w dniu 26 listopada 2015 r. obejmuje m.in. grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, powiązane z obecnością wód stojących i wodami powierzchniowymi a także budynki lub ich części zajęte pod działalność gospodarczą, zamieszkane lub zajęte pod działalność rolniczą.
Nowością jeśli chodzi o podatki od nieruchomości jest podpunkt d pkt. 1 § 1. Dotyczy gruntów „niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015r. o rewitalizacji (…) i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę (…) jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego”. Dla takich obszarów podatek będzie wynosił 3zł za 1m2 powierzchni.
W związku z podpunktem d podczas sesji podjęto uchwałę w sprawie nowych wzorów formularzy na podatek od nieruchomości, rolny i leśny. Osoby fizyczne wypełniają deklarację tylko wtedy, jeśli zajdzie jakaś zmiana w powierzchni posiadanej lub użytkowanej, natomiast osoby prawne mają obowiązek wypełniać ten formularz raz do roku, jak również i w ciągu roku, jeśli zmiany nastąpią.
Stawki opłaty targowej pozostają w Krościenku bez zmian. Wzrosną za to podatki od środków transportu. Nowa uchwała jest bardziej przejrzysta, jednak w ogólnym rozrachunku niektórzy przedsiębiorcy sektora transportu zapłacą więcej. Rada Gminy długo debatowała nad tą uchwałą. Ostatecznie została ona podjęta większością głosów. Gdyby uchwała nie przeszła, budżet Gminy w roku 2016 byłby narażony na potencjalne straty ponad 42 000zł.
Podjęto także uchwałę w sprawie opłaty miejscowej. W Krościenku wynosi ona 1zł za dobę i jest pobierana od osób, które turystycznie przebywają na terenie miejscowości dłużej niż 24h. Wójt gminy Jan Dyda apelował do kwaterodawców o to, by dla dobra wspólnego nie bali się egzekwować tej kwoty od turysty. Uzasadniając pobieranie opłaty miejscowej podkreślił walory turystyczne i krajobrazowe Krościenka.
reklama
reklama