Dni Przyjaźni Polsko Węgierskiej oficjalnie rozpoczęte

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.05.02 10:15 / news / czytano 4145 / opinie 1

Pięciodniowe obchody rozpoczęły się od otwarcia wystawy i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Jánosowi Esterházemu, złożenia wieńców okolicznościowych przy pomniku Józefa Szalaya oraz wykładu Grzegorza Łubczyka. 

- Spotykamy się po raz trzeci, czyli możemy delikatnie użyć słowa tradycyjnie. Oby ta tradycja w Szczawnicy się rozwijała, żebyśmy mogli się spotykać co roku podczas Dni Przyjaźni Polsko Węgierskiej - rozpoczął dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica. - Co roku dni mają przewodni tytuł, w tym roku jest to temat „Uchodźstwo polskie na Węgry w 1939 r.” oraz postać  Jánosa Esterházyego - mówił do zebranych w galerii Pijalni Wód Mineralnych.
 
Ambasador Węgier rozpoczynając swoje wystąpienie podkreślił - W tym roku udaje mi się już drugi raz być w Szczawnicy. Wystawa, którą widzimy wokół nas zorganizowana jest przez Samorząd Województwa Csongrád i Móra Ferenc Múzeum z Szegedu. Jak wiemy w 1939 roku na prośbę Rządu Niemiec, węgierski Rząd nie pozwolił przejść niemieckim wojskom przez terytorium Węgier i zaatakować braterskiego państwa polskiego od strony południa. Rząd i społeczeństwo węgierskie przyjęło ponad sto tysięcy uchodźców z Polski, którzy mogli w ten sposób bezpiecznie przeżyć II Wojnę Światową – mówił Ambasador dr Iván Gyurcsík. Wspomniał, iż w czasie okupacji niemieckiej kraju już w 1944 roku żyjące na Węgrzech polskie społeczeństwo mogło mieć swoje organizacje naukowe, kulturalne czy młodzieżowe. Istniało też polskojęzyczne liceum, którego absolwenci do dzisiaj są między nami. Zaznaczył, że oba narody zawsze pozostały sobie wierne. - Jest wśród nas były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech pan Grzegorz Łubczyk, którego serdecznie witam. Byłem głęboko wzruszony po obejrzeniu w zeszłym roku jego filmu dokumentalnego pt. „Węgierskie Serce” o polskich uchodźcach na Węgry - zakończył Iván Gyurcsík.

Prowadzący Piotr Gąsienica podziękował Ambasadorowi i zaprosił na otwarcie drugiej części wystawy poświęconej postaci Jánosa Esterházyego. Wystawa została przywieziona z Bratysławy przez członków Stowarzyszenia Pamięci o Jánosu Esterházym. Árpád Martényi i József Csehi przybliżyli zebranym historię wystawy, którą ufundował dziadek Jánosa w 1885 roku w Budapeszcie. Do I Wojny Światowej działała bardzo aktywnie, później przestano się nią zajmować. Po wojnie próbowano ją reaktywować jednak zabronił to zrobić ówczesny Rząd Czechosłowacki, artyści podlegali cenzurze aż do 1990 roku. Dopiero w 2006 roku udało się na nowo otworzyć w Bratysławie węgierską galerię, z której obrazy zostały przywiezione wczoraj do Szczawnicy. - Ta przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat. Mamy wspólnych królów, świętych i bohaterów. To nie jest tylko przyjaźń, to jest braterstwo. Sam János Esterházy jest świetnym przykładem na to, że przyjaźń polsko-węgierska wciąż żyje. Jego matka była Polką, jego siostra wyszła za mąż za Polaka. Tak łączą się te dwa narody – podkreślał Árpád Martényi. 

W dalszej części uroczystości uczestnicy przeszli pod pomnik Józefa Szalaya, aby oddać cześć człowiekowi, który odkrył Szczawnicę. - Wypromował tę miejscowość uzdrowiskową i ofiarował to przedsięwzięcie społeczeństwu polskiemu w darze. Mieszkańcy ziemi pienińskiej tę postać pamiętają, wspominają i pielęgnują tradycję związaną z Józefem Szalayem – mówił Gąsienica. Kwiaty pod pomnikiem Szalaya kolejno składali; Ambasador Węgier w Polsce dr Iván Gyurcsík, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda z przedstawicielami Rady Miasta, Członkowie Stowarzyszania Pamięci o Jánosu Esterházye, Prezes Uzdrowiska Szczawnica SA Krzysztof Mańkowski, Przedstawiciele Wspólnoty Węgierskiej na Słowacji oraz Prezes Związku Podhalan w Szczawnicy Tomasz Stanisław Słowik. Po złożeniu kwiatów Piotr Gąsienica zaprosił uczestników do Muzeum Uzdrowiska, gdzie odbyła się prelekcja oraz pokaz filmu byłego Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech pana Grzegorza Łubczyka.

Około godziny piętnastej przy Promenadzie odsłonięto tablicę pamiątkową o Jánosu Esterházym. Poza oficjalnym programem mieszkańcy i turyści mieli okazje degustować węgierskie potrawy i wina. Ważnym punktem obchodów wczorajszego dnia był popołudniowy uroczysty koncert w Dworku Gościnnym. Na wieczór natomiast organizatorzy zaplanowali występ grup rockowych z Węgier i Polski. Dni organizowane są już po raz trzeci przez Miasto i Gminę Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury, Ambasadę Węgierską w Warszawie oraz Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. 
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

ryba2013.05.07 10:05
brakuje informacji o rajdzie górskim polsko-węgierskim, który rozpoczął się po odsłonięciu tablicy poświęconej postaci jánosa esterházyego. rajd był krótki ale treściwy. młodzież uczyła się nawzajem od siebie kultury i tańców swoich krajów. mam nadzieję, że zapoczątkuje to długą tradycję rajdów polsko-węgierskich. dziękuję organizatorom za możliwość poznania węgier i propagowanie przyjaźni naszych krajów.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij