Donice czy parking na Placu Dietla?

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.04.29 15:27 / news / czytano 4273 / opinie 3

Urząd Miasta Szczawnica zlecił umieszczenie betonowych donic, które utrudniają parkowanie po prawej stronie fontanny.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Planowania i Budżetu radni uznali, że Plac Dietla nie powinien być miejscem parkingowym a spełniać swoją rolę reprezentacyjną. Narzekają też turyści, którzy nie mogą zrobić sobie zdjęcia przy fontannie bez samochodów w tle. 
 
- Dla mnie parkowanie na Placu Dietla powinno być zabronione. Razi to, przeszkadza i koliduje z architekturą. Dobrze, że donice są, ale czy muszą być takie duże - pytała radna Zofia Krępa podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Zwróciła także uwagę na to, iż zaparkowane samochody na placu należą w większości do pracowników Uzdrowiska Szczawnica. - Często jest tak, że samochody stoją na Placu a za Muzeum Uzdrowiskowym są trzy wolne miejsca parkingowe - zaznaczyła.

Obecny na sesji prezes Uzdrowiska Szczawnica Krzysztof Mańkowski odniósł się do sprawy zaznaczając, że mieszkańcy tworzą nieprawdziwe plotki o tym, że to Uzdrowisko odpowiada za postawienie donic. Prezes uważa, że można postawić zakazy parkowania w wielu miejscach takich jak Plac Dietla, ale żeby to zrobić muszą wcześniej powstać nowe parkingi. - Na dzień dzisiejszy nie ma w mieście jednego parkingu, który spełniałby wymogi techniczne. Promujmy miasto, które ma być dla ludzi bez samochodów ale w pierwszej kolejności budujmy parkingi i stwórzmy dobrą politykę komunikacyjną. O parkingach mówimy od dziesięciu lat a nadal nie ma nic - mówił Mańkowski.

Burmistrz zapewnił zebranych, że postawienie donic zlecił Urząd Miasta oraz, że takie rozwiązania są stosowane w wielu miastach w Polsce. Według Niezgody urok i swój charakter Plac Dietla traci wtedy, gdy zamienia się w miejsca parkingowe. - Postawione donice betonowe mają docelowo spełniać dwie funkcje. Ich środek ma być zagospodarowany w formie kwietnej a boki donic mają posłużyć jako siedziska dla ludzi. Dlatego też nie są to zwykłe donice plastikowe czy drewniane na których nie można będzie usiąść. Dla mnie najtrafniejszym rozwiązaniem byłoby podniesienie części Placu Dietla w stosunku do części jezdnej tak żeby wyeliminować parkowanie w części środkowej - mówił Niezgoda. Zgadza się z prezesem Mańkowskim co do tego, że parking na Placu Dietla oraz pozostałe parkingi w mieście nie są miejscami przystosowanymi do parkowania. - W zeszłym roku Uzdrowisko uruchomiło parking przy Reducie. Pomysł ten uważam za dobry, ponieważ odciąża znacznie serce uzdrowiska jakim jest Plac Dietla. Nie rozumiem dlaczego goście przyjeżdżający do Szczawnicy nie mogą parkować przy Reducie - podsumował temat parkingów burmistrz.  
 
Samorządowcy widzą potrzebę wspólnej dyskusji z władzami Uzdrowiska Szczawnica. Podkreślają jednocześnie, że tematu planowania budowy nowych parkingów na sesji Rady Miasta nie da się rozwiązać. Krzysztof Mańkowski uzyskał zapewnienie, iż zostanie zaproszony na najbliższe posiedzenie Komisji Planowania i Budżetu.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

mieszkanka Polanicy Zdroju2017.02.18 13:02
park jest miejscem chronionym ,a więc korzystanie ze strefy A związane jest z pewnymi zakazami,które trzeba uszanować.Słusznym jest zabieganie miasta o nowe miejsca parkingowe poza strefą .szkoda że złe nawyki lokalizacji parkingów roznoszą się po innych uzdrowiskach-u nas również są kłopoty i dążenie samochodem choćby w samo serce zdroju. to trzeba eliminować ,a złe nawyki zwalczać . Z autopsii- kłopot z władzami uzdrowiska jest powszechnym a przecież trzeba pamiętać że nie będzie parku, uzdrowiska to i nikomu nie będą potrzebne uzdrowisko jako firma.powinniśmy siebie słychać i słyszeć.
kosmita2013.04.29 19:04
rzeczywiście iście z kosmosu
inwazja2013.04.29 17:04
plac dietla jest tak atrakcyjny turystycznie, że nawet kosmici postanowili na nim zaparkować ;)
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij