2013.10.28 20:15 / news / czytano 6620 / opinie 1
Makiety zamków, kościołów i innych elementów krajobrazu pienińskiego, dokładnie odzwierciedlających rzeczywistość w najmniejszych nawet szczegółach, zobaczyli uczniowie Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach.
W miniony piątek młodzież koła historycznego działającego przy gimnazjum w Maniowach, pod opieką Bożeny Urbaniak, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, spotkała się ze Zbigniewem Urbańskim - twórcą pienińskich makiet, które autor gromadzi w swojej prywatnej galerii.
- W opowieściach przybliżyłem zgromadzonej młodzieży historię prezentowanych obiektów, zgromadzone przeze mnie materiały i zdjęcia, jak sądzę, poszerzyły wyobraźnię młodych osób o historii regionu. - podkreśla Zbigniew Urbański autor makiet.
Autor wykonuje z drewna i styropianu makiety związane z Pieninami. Pierwszą makietą jaką wykonał był miniaturowy młyn z kołem młyńskim i strumykiem. Ma w swoich zbiorach drewniany most na Dunajcu wybudowany w latach 1871-72, a całkiem zniszczony przez wielką powódź w 1934 roku. Na podstawie starych zdjęć i opowieści, most został odtworzony w najdrobniejszych szczegółach. W swoich zbiorach ma m.in.: Górę Zamkową wraz z pustelnią, most betonowy z Krościenka, górę Okrąglicę, Zamek w Czorsztynie, Zamek w Niedzicy, Stary Kościół w Krościenku i makietę nieistniejącej już Kaplicy Dobrego Pasterza. Tworzy je własnoręcznie na podstawie książek, archiwum, starych zdjęć i własnych obserwacji a wykonanie każdej z nich zajmuje mu czasem kilka tygodni, czasem miesięcy. Zamiłowanie do tworzenia tych przepięknych dzieł rozpoczęło się po przebyciu przez twórcę ciężkiej choroby, aby zająć sobie wolny czas zabrał się za majsterkowanie. Obok domu uprawia piękny ogród z rzadkimi okazami roślin. Każdą roślinę ma podpisaną, aby zwiedzający wiedzieli co to za roślina.
Autor: mw
Zdjęcia: Zbigniew Urbański