Kolejne akcje ratownicze GP GOPR w długi weekend

Fot. Czytelnik Pieninyinfo.pl 2014.05.04 20:59 / news / czytano 4648 / opinie 0

W sobotę i niedzielę doszło do kolejnych wypadków na terenie Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W górach utrzymywał się w tym czasie bardzo duży ruch turystyczny.

Od poniedziałku GP GOPR interweniowała aż 21 razy w górach. Niestety zanotowano jeden wypadek śmiertelny. W góry 3 razy wzywany był śmigłowiec. W sobotę i niedzielę w regionie Pienin miały miejsce dwie interwencje.

Sobota 3 maj
Ok. godz.15.16 GOPR otrzymuje zgłoszenie o wypadku na szlaku czerwonym łączącym Szczawnicę i Czerwony Klasztor na Słowacji. Na szlaku zderzyły się dwie rowerzystki. Pomocy udzielili wspólnie ratownicy GP GOPR oraz słowaccy z HZS. Kobieta z poważnym urazem stawu skokowego została przewieziona do Szczawnicy.

Po godz.15.27 kolejne zgłoszenie o wypadku. Tym razem CPR Tarnów przekazuje informację, że na szczycie Sałasza w Paśmie Łososińskim znajduje się turysta, który zasłabł na szlaku. Na miejsce od razu zostaje wysłany śmigłowiec LPR, który z uwagi na niski pułap chmur i pogarszające się warunki musi zawrócić. Na miejsce docierają ratownicy GOPR wraz z załogą karetki pogotowia. Mężczyzna zostaje zaopatrzony i ewakuowany z gór.

Godz.16.10 informacja z Turbacza o potrzebie udzielenia szybkiej pomocy kobiecie, która skarży się na bóle w klatce piersiowej i duszności. Wykonano badanie kardiofonem oraz inne podstawowe badania. Turystka została przewieziona do szpitala w Nowym Targu.

O godz. 22.40 do GOPR dzwoni zaniepokojony ojciec 25-letniej turystki z Łodzi, która od 1 maja nie "daje znaku życia", a wybrała się w góry. Martwi się, że coś się mogło stać. Niestety nie zna dokładnych planów wycieczkowych. Prawdopodobnie wybrała się w Gorce albo Pieniny. Ratownicy od razu zaczynają standardową procedurę sprawdzenia schronisk, baz turystycznych itp. Powiadomiona Policja sprawdza logowanie telefonu. Jedno ze wskazań "loguje" się w rejonie Jasienia - w tamten rejon od razu rusza patrol ratowników, niestety nie odnajdując zaginionej. Działania trwają całą noc. Rano kolejne patrole ruszają w teren. O godz. 9.40 informacja od ojca, że otrzymał sms-a od córki, że wszystko jest w porządku - schodzą w Lubania do Krościenka. Na tym GOPR zakończył swoje działania.

Niedziela 4 maj
O godz. 8.00 rano z Turbacza zostaje ewakuowana dwójka turystów z urazami stawu skokowego. Kontuzji nabawili się na śliskim, zalodzonym odcinku szlaku.

Przed godz. 14 w Pieninach kolejny wypadek - kontuzji stawu skokowego w rejonie polany Pieniny doznał mężczyzna. Po zaopatrzeniu urazu, został zapakowany do noszy i ewakuowany do oczekującej na dole karetki pogotowia.

O godz. 15.22 ratownik dyżurny odbiera meldunek o turystce ze złamaną nogą na szlaku niebieskim ze Rdzawki na Stare Wierchy w Gorcach. Ratownicy po raz kolejny udają się w góry z pomocą. Tym razem poszkodowaną turystkę przekazują pod fachową opiekę w szpitalu.
Źródło: gopr-podhale.pl
Zdjęcia: Czytelnik Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij