Nauka wypiekania moskoli w Maniowach

Fot. 2018.12.11 16:35 / news / czytano 1616 / opinie 0

Moskole…. Przepis na pyszne ziemniaczane placki dotarł na Podhale podobno w czasie I wojny światowej wraz z jeńcami wracającymi z ruskiej niewoli. To oni, wypiekali je na prymitywnych paleniskach przykrytych blachą. W kuchni góralskiej królują od wielu lat i nieustannie radują podniebienia smakoszy.

W remizie OSP w Maniowach zakończono nietypowe warsztaty wypiekania moskoli. Nietypowe, ponieważ nie były to tylko zajęcia kulinarne, które cieszą się w regionie dużą popularnością, a nauką procesu wytwarzania tych ziemniaczanych placków od podstaw.  

- Pomysł na takie warsztaty zrodził się już dwa lata temu. Zależało nam na tym, żeby dzieci uczestniczyły w wypiekach moskola od A do Z” – mówi Katarzyna Dobrzańska autorka inicjatywy. I tak warsztaty rozpoczęły się od …przebieranek. Dzieci założyły stroje, które kiedyś były dziennym odzieniem, a następnie chwyciły za przetaki do przesiewania ziaren oraz cepy, którymi się je młóciło. Następnie pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach własnoręcznie zrobiły i upiekły moskole.

 - Inicjatywa jest godna pochwały, ponieważ odbywa się w drodze wolontariatu. Zarówno Pani Kasia, jak również Koło Gospodyń Wiejskich przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Maniowach zrealizowały ją charytatywnie. Jest to przykład pięknej inicjatywy społecznej – chwali realizatorki projektu Artur Majerczak Dyrektor Gminnego Centrum Kultury.

W warsztatach udział wzięło ok. 40 dzieci klas II –gich szkoły podstawowej w Maniowach.
Autor: Aneta Markus
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij