NFZ udostępnia historię twojego leczenia w internecie

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.11.27 13:50 / news / czytano 4145 / opinie 0

Historia twojego leczenia jest już dostępna w sieci. W internetowym serwisie możesz śledzić m.in. gdzie od 2008 r. byłeś leczony, kto Cię leczył i ile to kosztowało.

ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta to nowość wprowadzona początkiem lipca br. przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z nową ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, od sierpnia 2014 r. dokumentacja medyczna pacjentów ma być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej. Jednolita, zintegrowana platforma umożliwi wymianę danych medycznych i udostępnianie elektronicznych usług medycznych na terenie całego województwa. 

- Do 19. listopada br. w Małopolsce wydano 43 789 loginów i haseł ZIP. Małopolska od początku uruchomienia portalu ZIP jest w czołówce województw z największą liczbą użytkowników. W Delegaturze NFZ w Nowym Targu, która jest najmniejszą delegaturą, konta w portalu ZIP założyło 3 881 osób. W większości są to mieszkańcy powiatu nowotarskiego i okolic - mówi Aleksandra Kwiecień z Biura Prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.
   
Chociaż minęło już kilka miesięcy, to na razie z systemu korzysta niewiele mieszkańców regionu Pienin. W poszczególnych gminach liczba użytkowników wygląda następująco: Czorsztyn - 19, Krościenko nad Dunajcem - 54, Łapsze Niżne - 9, Ochotnica Dolna - 32, Szczawnica - 136. W Szczawnicy podczas Białej Niedzieli w dniu 28. lipca 2013 roku założono 93 konta ZIP dla mieszkańców i kuracjuszy. Uzdrowisko Szczawnica zorganizowało akcję już po raz trzeci. 

Warto zaznaczyć, że z systemu mogą korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć ukończone 18 lat. 

W powiecie nowotarskim hasło i login do konta ZIP można odebrać w Delegaturze przy ul. Jana Kazimierza 22 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00. Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) to serwis, w którym można sprawdzić:
- status ubezpieczenia (eWUŚ)
- prawa pacjenta i zasady udzielania świadczeń
- wykaz placówek mających kontrakt z NFZ
- deklaracje do lekarza POZ
- świadczenia udzielone od 2008 r. i ich koszty oraz zrealizowane recepty i kwoty refundacji z NFZ.
 
Aby założyć osobiste konto w ZIP wystarczy dowód osobisty i jedna wizyta w NFZ! Więcej o ZIP znaleźć można na stronie www.nfz-krakow.pl

Autor: mw
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij