Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. To już wyłącznie wola wyborcy - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.
Przewodniczący PKW wyjaśnił, że 15 października na wyborców w komisjach wyborczych, będą czekały trzy karty głosowania: do Sejmu, Senatu i referendalna.
Jak zagłosować bez udziału w referendum?
Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 odbędą się w niedzielę, 15 października między godziną 7:00 a 21:00. Na ten dzień zaplanowane jest także referendum. Wiele osób zastanawia się, czy można zbojkotować referendum? Jak zagłosować bez udziału w referendum? Jakie zachowania mogą być karalne?
Dostaniemy trzy karty do głosowania: wybory do sejmu, senatu, referendum. Jeśli nie chcemy wziąć udziału w referendum, najprostszym sposobem jest odmówić przyjęcia karty do głosowania w referendum. Pobieramy tylko dwie karty do głosowania w wyborach do sejmu i senatu. Jest to uprawnione i nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami.
W przypadku odmowy przyjęcia karty do głosowania, obwodowa komisja wyborcza zobowiązana jest odnotować ten fakt. Informacja o rezygnacji z udziału w wyborach lub referendum powinna znaleźć się w rubryce przeznaczonej na pokwitowanie przyjęcia karty i zostać zatwierdzona podpisem przez osobę, która odmówiła oddania głosu.
Tak więc, by nie brać udziału w referendum, należy:
Czy można zniszczyć kartę do głosowania w referendum? Czy coś za to grozi?
Kodeks karny określa to, że niszczenie dokumentów referendalnych oraz wyborczych podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Wciąż nie wiadomo, jak ten dylemat będzie rozstrzygany w październiku, ale według prawnika, jeśli ktoś zdecyduje się na podarcie karty, mogą go spotkać jakieś konsekwencje. Warto też pamiętać, że nie można wynosić kart poza lokal. Nie można także odstąpić swojej karty.
reklama
reklama