Nowy dom Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya otwarty

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.08.24 15:55 / news / czytano 8302 / opinie 0

W sobotę ze starej siedziby symbolicznie wyniesiony został ostatni eksponat muzealny -  kapliczka, która przewieziona została dorożką konną do Szlachtowej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya.

Symboliczną belkę, szlaban do nowego budynku, przecięli wspólnie Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica. Nowy obiekt został poświęcony przez szczawnickiego proboszcza ks. Franciszka Bondka. Podczas uroczystości obecni byli, oprócz Marka Sowy i władz samorządowych Szczawnicy i duchowieństwa, przedstawiciele samorządu województwa – Leszek Zegzda Przewodniczącego Komisji Kultury Województwa Małopolskiego, radni Barbara Dziwisz i Jan Hamerski oraz przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego w osobie Bogusława Waksmundzkiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, goście ze Słowacji, dyrektorzy instytucji kultury, rodzina Mańkowskich. Po przywitaniu zebranych przez Roberta Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu były podziękowania, przemówienia okolicznościowe i gratulacje. 

Barbara Węglarz  kustosz Muzeum Pienińskiego powiedziała: - Jako opiekun zbiorów pienińskich jestem szczęśliwa, że mają one nareszcie swój dom, własny dom. Myślę, że będzie to dobry dom, a wszystkie dotychczasowe siedziby, choć bardzo nam przyjazne, były dla muzeum mieszkaniami lokatorskimi. 

Sobotnią uroczystość, będąca częścią obchodów Dni Polsko-Węgierskich w Szczawnicy, uświetniły występy sceniczne zespołów z Węgier i Szczawnicy, kiermasz rękodzieła ludowego oraz degustacja potraw regionalnych przygotowana przez członków szczawnickiego Związku Podhalan. 

Muzeum  mieszczące się w budynku byłej strażnicy Straży Granicznej w Szlachtowej przy ulicy Łemkowskiej, gromadzi dziedzictwo kulturowe regionu pienińskiego z pogranicza kultur, wyznań i narodowości, podzielone jest na część etnograficzną i historyczną. Zamki, warownie, kościoły, stroje Górali i Rusinów, wnętrza chałupy góralskiej i pienińskiej koliby, godła szalayowskie, czasy II wojny światowej w Pieninach to nie wszystko co zgromadzone jest w Szlachtowej. Zwiedzając muzeum poznać możemy metody lecznicze 19-wiecznego uzdrowiska, wnętrza Dworca Gościnnego i atelier pierwszego fotografa Pienin i Szczawnicy – Awita Szuberta.

Pomysłodawcą założenia placówki był w 1919 roku Konstanty Kietlicz-Rayski, malarz i pisarz. Jego inicjatywa została poparta przez Jana Wiktora młodego literata mieszkającego wtedy w Szczawnicy. Jednak zdecydowane działania Michała Słowika, Stanisława Dominika oraz Wojciecha Majerczaka i Władysława Malinowskiego oraz wielu rodów szczawnickich, które na cele powstania muzeum oddawały w darze cenne zabytki doprowadziły do jego istnienia. Pierwsza placówka została otwarta w 1959 roku w budynku Dworku Gościnnego. Niestety, po trzech latach obiekt strawił pożar a ocalone zbiory przechowano w piwnicach spalonego budynku. W 1972 roku przeniesiono je do zabytkowej willi „Pałac” przy Placu Dietla, w której kolekcja muzealna, stale powiększana, udostępniana była do 2014 roku. 

Muzeum Pienińskie stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Od 1. maja do 15. października czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.30, od 16. października do 30. kwietnia od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do 15.30.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij