Opłatek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan połączony z inauguracją jubileuszu 40-lecia istnienia

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.19 15:40 / news / czytano 11461 / opinie 0

Spotkanie zostało poprzedzone mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha BM, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. Stanisław Kowalik.

Mszę koncelebrowali księża ks. Józef Słowik kapelan Pienińskiego Oddziału oraz ks. Grzegorz Salamon pochodzący ze Szczawnicy. Po kazaniu, w obecności pocztów sztandarowych z Żywca, Oświęcimia, Łącka, Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej, Krościenka n/D, Łopusznej i Obidzy ślubowanie złożyli nowi członkowie Związku Podhalan oddziału w Szczawnicy: ks. Grzegorz Salamon, Joanna Oleksy, Agnieszka Ciesielka, Stanisław Bartkowski, Bartłomiej Oleksy, Wojciech Słowik i Jan Ciesielka. 

- Góral jest blisko Boga, jak również swojej małej ojcowizny. Serdecznie dziękuję za treściwą homilię wygłoszoną dzisiaj do wszystkich nas - mówił na zakończenie uroczystości wyraźnie wzruszony ks. Józef Słowik.

Następnie przy muzyce kapeli „Białopotocanie” barwny góralski korowód terenowych oddziałów ZP oraz gości przeszedł do restauracji „Halka”, gdzie prezes szczawnickiego oddziału Tomasz Słowik powitał zebranych gości wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Miasta i Gminy Szczawnica i reprezentanci instytucji współpracujących ze szczawnickim oddziałem. 

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy i błogosławieństwa opłatków. W atmosferze radości zebrani składali sobie wzajemne życzenia. W tym roku Pieniński Oddział Związku Podhalan w Szczawnicy obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia, który został zainaugurowany podczas sobotniego spotkania. Były podziękowania za dotychczasową współpracę, które otrzymali Burmistrz MiG Grzegorz Niezgoda, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Zachwieja, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica, Dyrektorzy szczawnickich szkół, byli prezesi Pienińskiego Oddziału oraz delegacje ZP obecne na uroczystości. 

- Dzisiaj będą wręczane podziękowania z racji inauguracji jubileuszu naszego oddziału. Uroczystość ta rozciągnie się na cały rok. Mamy też nadzieję, że w tym roku wejdziemy do nowej siedziby związku, a w wakacje zorganizujemy spotkanie, pewnego rodzaju puentę, na ten okrągły jubileusz – zapewnia Tomasz Słowik i dodaje: - Patrząc na naszą działalność i innych oddziałów to myślę, że te 40 lat to dużo. Wpletliśmy się w historię ruchu regionalnego na Podhalu i 90-lecia Związku Podhalan w Polsce. Obecnie mamy ponad 190 członków. Jest to duża siła, ale brakuje nam młodych, prężnych ludzi, którzy by nas zastąpili.

Pieniński Oddział Związku Podhalan w Szczawnicy powstał 13 stycznia 1974 r. Pierwszym prezesem został Józef Gabryś. W następnych latach funkcje prezesów pełnili: Jan Hamerski - od 03.07.1984 do 17.04.1989, Stanisław Majerczak - od 17.04.1989 do 20.12.1992, Stanisława Wiercioch - od 20.12.1992 do 23. 02.2002, Marek Ciesielka - od 23.02.2002 do 05.04.2008, od 05.04.2008 roku Tomasz Słowik. Głównymi zadaniami związku jest m.in. ochrona duchowych i materialnych wartości wypracowanych przez przodków, pielęgnowanie i rozwijanie oraz dokumentowanie kultury i sztuki góralskiej, organizowanie i prowadzenie imprez kulturalnych, rozrywkowych, sportowych oraz handlu wyrobami regionalnymi i potraw góralskich.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij