Podpisanie umowy na budowę parkingu

Fot. Janusz Wojtarowicz 2015.01.09 13:18 / news / czytano 6167 / opinie 0

W szczawnickiej restauracji Grajcarek złożono podpisy na umowie, dzięki której w tym roku zostanie wybudowany dwupoziomowy parking oraz pasaż handlowy w Pieninach.

Wczoraj w obecności zaproszonych gości burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda oraz Stanisław Wikar prezes firmy WIKAR Przedsiębiorstwo Budowlano – Transportowe Spółka z o.o. podpisali umowę na budowę  parkingu wraz z pasażem handlowym przy ulicy Flisackiej. Roboty budowlane na łączną kwotę 4 mln 400 tys. złotych mają zostać zrealizowane do końca sierpnia 2015 roku, sama płyta parkingu powinna być oddana do użytku z końcem czerwca. Jeśli warunki pogodowe pozwolą budowa rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

Przed podpisaniem umowy burmistrz przybliżył wszystkim zebranym szczegóły projektu, wymienił również liczne problemy z którymi miasto musiało sobie poradzić, a które nie pozwoliły na zrealizowanie budowy w planowanym czasie. Wśród nich były: obniżenie poziomu dofinansowania z 80% do ponad 50% ze względu na komercyjny charakter projektu, brak środków własnych z czego wynikała potrzeba pozyskania inwestora długoterminowego, a którym została firma Scanpol Construction Sp. z o.o., przesunięcie terminu realizacji z końca roku 2014 na połowę roku 2015 oraz aż czterokrotne ogłaszanie przetargu na budowę kompleksu.

- Pojawiają się pytania, czy akurat ten parking jest najpotrzebniejszy w Szczawnicy. Docelowo chcemy żeby powstały u nas trzy parkingi rozwiązujące problemy z parkowaniem. Obiekt w Pieninach, Pod Kolejką oraz przy Wąwozie Homole w Jaworkach na który mamy już dokumentację techniczną ale nie mamy środków finansowych. Najbardziej potrzebna jest budowa parkingu pod kolejką na Palenicę, którego nie jesteśmy w stanie wybudować z uwagi na nieuregulowane sprawy własnościowe - mówił Niezgoda.

Obecny na spotkaniu Bogusław Waksmundzki przewodniczący Euroregionu "Tatry" oraz członek Rady Powiatu Nowotarskiego podkreślał: - Cieszy mnie, że inwestycja jest realizowana. Wniosek dotyczący projektu budowy kompleksu został zaaprobowany już w grudniu 2010 roku. Wszyscy spodziewali się, że zostanie zrealizowany do końca 2012 roku. Przeciągnęło się wszystko w czasie, ale najważniejsze jest to, że kolejny projekt z wykorzystaniem środków unijnych jest wdrażany i nie trzeba będzie zwracać środków do Brukseli.

Gratulacje pomysłu złożył Jan Sienkiewicz prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec. - Ćwierć miliona turystów spływ co roku do Szczawnicy. Jeśli wysiądą i zobaczą taką piękną infrastrukturę, będą dążyć do tego, aby w to miejsce wracać. Gratuluję pomysłu na stworzenie kolejnego miejsca, które będzie przyciągać turystów do Szczawnicy.

Burmistrz i prezes firmy wykonawczej zapewniali, że prace budowlane będą prowadzone tak, aby jak najmniej były uciążliwe dla mieszkańców okolicznych domostw. Problem z parkowaniem w sezonie turystycznym nadal będzie, ale tymczasowe umożliwienie parkowania samochodów w nowych miejscach ma go częściowo rozwiązać. Ma zostać także zorganizowane miejsce postojowe dla busów, które zapewniają transport turystów do Sromowiec.

Na podpisaniu umowy byli obecni także wójt słowackiej gminy Leśnica oraz Janko Gondek z Chaty Pieniny - partner projektu, Kazimierz Zachwieja przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szczawnica. Mieszkańcy sąsiadujący bezpośrednio z terenem na którym powstanie inwestycja. Józef Mrugała były wiceburmistrz Szczawnicy, który już kiedyś planował podobną inwestycję w tym miejscu, oraz prezes Scanpol Construction Sp. z o.o. Krzysztof Dudczak.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij