Prąd ze słońca? Gmina Ochotnica Dolna pozyska energię ze źródeł odnawialnych

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.03.12 21:22 / news / czytano 4351 / opinie 0

Prawie dwa miliony złotych będą kosztowały wraz z instalacją ogniwa fotowoltaiczne, w które gmina chce wyposażyć swoją oczyszczalnię ścieków i Szkołę Podstawową w Tylmanowej Zawodzie.

Będzie to jedyna jak do tej pory inwestycja samorządowa w tego typu metodę oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej z korzyścią dla środowiska w powiecie nowotarskim. Gmina Ochotnica Dolna pozyskała środki na ten cel w kwocie ponad 1,6 mln złotych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość inwestycji sięgnie niemal 2 mln złotych. 

Panele fotowoltaiczne w przypadku szkoły zostaną zamontowane na jej dachu a energia zostanie wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń i wody. Natomiast do montażu ogniw dla oczyszczalni ścieków gmina musi zakupić część sąsiadujących z oczyszczalnią działek. Na ten cel konieczne jest zabezpieczenie w budżecie prawie 400 tys. złotych. 

- Chcąc zrealizować tę inwestycję musimy wykupić teren obok oczyszczalni, negocjacje z właścicielami działek były długie i ciężkie, ale zakończyły się sukcesem. Za każdy metr kwadratowy terenu budowlanego musimy zapłacić 7,5 tys. złotych – mówi Kazimierz Konopka wójt gminy. 

Włodarz gminy liczy się z tym, że w niektórych okresach roku tej energii będzie za mało, by pokryła ona zapotrzebowanie oczyszczalni na prąd. W sytuacji odwrotnej, będzie ją można gromadzić w specjalnych akumulatorach albo sprzedać do sieci elektrycznej.

Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch, przylegających do siebie krzemowych płytek. Na styku tych płytek pod wpływem światła słonecznego powstają ładunki elektryczne. Od spodu ogniwo pokryte jest przewodzącą metalową powłoką, od góry - metalową siatką. Ich zadaniem jest odprowadzenie powstającego w ogniwie prądu stałego.

Nie każdy wie, że w ciągu ośmiu minut Słońce dostarcza Ziemi tyle energii, ile zużywa się na niej w ciągu całego roku i to zupełnie za darmo.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij