Skoki narciarskie w Szczawnicy? Skocznia w Grywałdzie?

Fot. ze zbiorów NAC/ skocznia narciarska na Jarmucie 2017.01.04 09:34 / news / czytano 7612 / opinie 1

Z cyklu znalezione w sieci - zapraszam do ciekawej lektury na temat historii skoków narciarskich w Szczawnicy. Czas zaciera fakty, prawdopodobnie nie zachowała się już żadna dokumentacja z tego okresu, a tych, którzy próbowali swoich sił w skokach narciarskich jest coraz mniej. A może szczawniczanie pamiętają?

Zaczęło się wszystko od turystyki górskiej, którą propagowano w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim, a po pożodze wojennej z wielkim trudem reaktywowanym w Szczawnicy w 1923 roku Oddziale Towarzystwa. Pionierami okazali się Czesław Winiarski i dr Artur Karol Werner. Obaj uznawani są za współzałożycieli sekcji narciarskiej, która wystartowała od razu z inicjatywą zbudowania skoczni narciarskiej, której skromny kosztorys opiewał na 2 500 zł, a kwota, jaką zarząd przyznał na ten cel, wyniosła zaledwie… 500 zł.

Na przełomie 1931 i 1932 roku doprowadzono do rozmów z płk. Franciszkiem Wagnerem, działaczem z zakopiańskiego TS „Wisła”, w wyniku których w roku 1933 z sekcji narciarskiej oddziału PTT utworzył się samodzielny klub sportowy w Szczawnicy. Jego pierwszym prezesem został Czesław Winiarski. Do tego czasu sekcja uporała się z budową skoczni narciarskiej na Jarmucie z zeskokiem do Malinowa. W inauguracyjnym konkursie skoków wzięli udział – oprócz miejscowych zawodników – goście z Zakopanego, Krynicy, Nowego Sącza i… Lwowa!

CAŁY ARTYKUŁ DO PRZECZYTANIA TUTAJ

Skocznia na Jarmucie 1932 rok

Autor: Paweł Brzozowski / Oprac. red.
Źródło: e-gory.pl
Zdjęcia: ze zbiorów NAC/ skocznia narciarska na Jarmucie
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

skocznia2017.01.08 08:01
Tak jak jest napisane w artykule była również skocznia na Palenicy. Szkoda że w latach 70-tych nikt nie zadbał o nią bo była by zapewne dodatkową atrakcją dla miasta a tak to dziś w miejscu gdzie była rosną tylko trochę rzadsze krzaki.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij