Sromowce Wyżne - wieś na starych fotografiach

Fot. Arch. Spółki 2014.01.12 16:15 / news / czytano 7321 / opinie 1

Archiwalne zdjęcia, które są nośnikiem tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi znalazły się w wydanym niedawno albumie pn. „Ocalić od zapomnienia - Sromowce Wyżne na starej fotografii”.

Mieszkańcy odszukali stare albumy, zbiory, przejrzeli kufry i strychy, czego wynikiem było zgromadzenie około 150 sztuk starych fotografii. Najstarsze zdjęcie ze zbioru pochodzi z roku 1895, nie wiadomo na jakim materiale zostało wykonane, gdyż do teraz zachowała się jedynie kopia. Ciekawa jest historia tego zdjęcia. Zrobione w Sromowcach Wyżnych, wraz z emigrantami trafiło do Stanów Zjednoczonych, skąd powróciło do miejsca powstania w formie kopii dopiero po 2000 roku. Zdjęcie przedstawia kilka sromowieckich rodzin. 
 
Zebrane w albumie fotografie przedstawiają rozmaite sceny z życia wsi - zjazdy rodzinne, chrzty, śluby, prace polowe oraz dawne budownictwo.

Książka została wydana przez Spółkę dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we wsi Sromowce Wyżne w nakładzie 1000 sztuk. Cała operacja wydania książki wchodziła w zakres małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Całkowity koszt wydania wyniósł 24 tysiące złotych, z czego 19 tysięcy pozyskano ze środków Unii Europejskiej, pozostałe 5 tysięcy pokryła wspólnota jako wkład własny. Odbiorcami  publikacji zostaną mieszkańcy Sromowiec i turyści odwiedzający Pieniny.  Album zasili zbiory bibliotek szkolnych i publicznych na terenie gmin pienińskich, będzie również rozdawany na targach turystycznych oraz w centrach i punktach informacji turystycznej - zapewnia prezes Wspólnoty Gruntowej Andrzej Bańkosz.

Autorami publikacji są Stanisław i Wojciech Górecki, natomiast całość redagował Ryszard M. Remiszewski - przyjaciel Pienin. Jest to już druga publikacja wydana przez sromowiecką Wspólnotę Gruntową, opracowana przez panów Góreckich.

Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we wsi Sromowce Wyżne powołana została decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z dnia 21 maja 1964 roku na podstawie art. 25 ustawy z dnia 28 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Zebranie założycielskie w Sromowcach Wyżnych odbyło się dnia 13 września 1964 roku. Co ciekawe do dnia dzisiejszego spółka liczy 125 udziałowców, i taka sama liczba gospodarzy zakładała Wspólnotę Gruntową. W początkowych latach spółka zajmowała się działalnością rolniczą, przede wszystkim utrzymaniem pastwisk. W dzisiejszych czasach prowadzi wielotorową działalność, począwszy od zarządu nad gruntami wspólnoty, poprzez działania mające na celu podnoszenie walorów krajobrazowych i agroturystycznych, a kończąc na promocji regionu.

W ten ostatni typ działalności wpisuje się podtrzymanie dziedzictwa kulturowego poprzez inicjatywy o wydaniu niniejszego albumu, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się jubileuszu 700-lecia miejscowości i parafii, która jest jedną z najstarszych na Podhalu.

Prezes Wspólnoty Gruntowej, w imieniu zarządu oraz swoim, dziękuje mieszkańcom Sromowiec Wyżnych, którzy udostępnili fotografie ze swoich prywatnych zbiorów. Jednocześnie podziękowania kieruje dla Stanisława i Wojciecha Góreckich za uporządkowanie i opisanie zebranych zdjęć.
Autor: mw
Źródło: mat. prasowe / sromowce.pl
Zdjęcia: Arch. Spółki
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

XXX2014.01.22 17:01
PRZEPIĘKNIE WYDANY ALBUM!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij