Szczawnickie świętowanie 3. maja na Przysłopie

Fot. Janusz Wojtarowicz 2015.05.04 22:14 / news / czytano 9327 / opinie 0

Mieszkańcy Szczawnicy i okolic, przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Szczawnica oraz innych lokalnych organizacji uczcili rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja na Przysłopie.

W czasie wojny Przysłop był kryjówką m.in. partyzantów AK z oddziału „Wilk”. Był też miejscem, gdzie w latach 1943–1944 rozgrywały się dramatyczne wydarzenia. Tam własnie w grudniu 1944 roku z rąk Niemców zginęła rodzina Fijasów. Na pamiątkę wydarzeń sprzed 70 lat, co roku w dniu 3. maja odbywają się uroczystości patriotyczne.

Uroczystą mszę św. w kaplicy, sprawowaną w dniu święta Matki Bożej Królowej Polski, odprawił proboszcz szczawnickiej parafii ks. Tomasz Kudroń, w asyście ks. Jana Gwoździa - proboszcza z Obidzy, kapelana Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan - ks. Grzegorza Salamona oraz ks. kanonika Józefa Słowika – honorowego kapelana Związku Podhalan. 

Mszę poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie przez delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych polskich partyzantów oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej.
 
Uroczystości uświetniła obecnością Grupa Rekonstrukcyjna z Waksmunda oraz GRH ziemi sadeckiej „Żandarmeria”.

Nad bezpieczeństwem uczestników obchodów czuwali ratownicy ze szczawnickiej grupy GOPR oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij